Artykuł sponsorowany Piły tarczowe – co warto wiedzieć na temat tarcz do pił?

Piły tarczowe – co warto wiedzieć na temat tarcz do pił?

Zakup piły tarczowej w głównej mierze uzależnić należy od rodzaju obrabianego materiału. Piła tarczowa może być bowiem używana zarówno do cięcia drewna, płyt drewnopodobnych, jak i tworzyw sztucznych. Zobaczmy, jakie wyróżnia się podstawowe rodzaje pił tarczowych, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Rodzaje pił tarczowych

W przypadku pił tarczowych to, w jaki sposób zbudowana jest tarcza, świadczy o wydajności urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej jest zębów na tej samej średnicy tarczy, tym przeznaczona jest ona do bardziej precyzyjnych prac. Wynika to z jednego prostego powodu – drobniejsze zęby pozostawiają mniej poszarpaną powierzchnię, przez co wykańczając produkt, mniejsze będzie zużycie uzupełniających akcesoriów do obróbki drewna jak np. frezy do drewna, służące wykańczaniu powierzchni drewna w dowolnym kształcie. W przypadku pił tarczowych wyróżnia się takie tarcze jak np.:

  • tarcze do cięcia precyzyjnego,
  • tarcze uniwersalne – do cięcia różnego rodzaju materiałów,
  • tarcze widiowe – do cięcia laminatu oraz drewna. Te o większej ilości zębów stosuje się do ciecia drewna w poprzek, z mniejszą ilością natomiast do cięcia wzdłuż.

W przypadku pił tarczowych istotne jest rozważenie mocy urządzenia, która wpływa na sprawność cięcia i ilość obrotów na minutę tarczy. Najlepiej w przypadku małej praktyki z obróbką drewna, skorzystać z porady pracowników w sklepach oferujących akcesoria i piły tarczowe do obróbki drewna. Przykładem takiej firmy będzie sklep Europrofil z Tarnowa.

O co warto zapytać sprzedawcę przed zakupem tarczy?

Przystępując do zakupu piły tarczowej, należy rozważyć przede wszystkim takie kwestie jak:

  • czy wskazana jest tarcza do drewna twardego? Jeśli tak, warto rozejrzeć się w modelach wyposażonych w ponad 30 zębów. Jeśli potrzebna jest piła do drewna egzotycznego, liczba zębów nie powinna być mniejsza niż 50. Biorąc pod uwagę kąt natarcia, do drewna twardego musi on oscylować w granicach 15 stopni, a zęby tarczy powinny być płaskie z ostrzami pokrytymi tytanem,
  • czy wskazana jest tarcza do drewna miękkiego? W tym przypadku  liczba zębów może wahać się między 15 a 20. Przy cięciu drewna miękkiego kąt natarcia może być mniejszy, a biorąc pod uwagę precyzję cięcia i wygodę operatora warto wybierać modele tarcz o niskim poziomie wibracji czy hałasu,
  • czy wskazana jest tarcza do drewna mokrego? Do cięcia drewna o dużej wilgotności Tego typu drewno jest stosunkowo twarde, dlatego stosuje się tu podobną zasadę doboru tarcz, jak w przypadku drewna twardego. Do drewna mokrego zaleca się tarcze wyposażone w minimum 30 płaskich zębów, które zostały powleczone tytanem.



Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas