Materiał Partnera Panele fotowoltaiczne dla domu – system off-grid czy on-grid?

Panele fotowoltaiczne dla domu – system off-grid czy on-grid?

Najlepsze pracownie elektroinstalatorskie w Polsce zajmują się montażem sieci elektrycznych wewnętrznych, doborem i montażem paneli fotowoltaicznych, a także przeglądami elektrycznymi. Wiele firm gwarantuje również przebudowy WLZ w budynkach oraz projektowaniem oświetlenia zewnętrznego dla ogrodów czy parków. Ważną częścią usług jest również prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych. Dlaczego jest ona taka ważna i na czym polega?

Prawidłowe działanie sieci elektrycznej, tylko z dobrą rozdzielnicą

Rozdzielnice elektryczne to bardzo ważne elementy instalacji elektrycznej, które składają się z licznych urządzeń i podzespołów. Służą one do sterowania całą siecią, regulowania jej pracy, a także do przeprowadzania zautomatyzowanych pomiarów. Przede wszystkim jednak rozdzielnice służą do łączenia, przerywania oraz rozdziału obwodów elektrycznych. Bez nich nie można zatem mówić o sprawnym, bezawaryjnym, bezpiecznym i nieprzerwanym eksploatowaniu elektryki w domu, sklepie, hotelu, biurowcu czy też obiektach gospodarczych.

Przy projektowaniu sieci elektrycznej zawsze należy stosować zatem wysokiej klasy, przetestowane rozdzielnice elektryczne, które odpowiedzą na potrzeby danego budynku i jego użytkowników. To między dlatego rozwinęły się w ostatnich latach usługi prefabrykowania rozdzielnic elektrycznych, czyli projektowania ich i wytwarzania na specjalne zamówienie. W ten sposób dostosowuje się osprzęt do warunków technicznych obiektu.

Na czym polega prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?

Prefabrykowanie rozdzielnic elektrycznych to sposób na wysokiej jakości osprzęt sieci elektrycznej, który zagwarantuje najwyższe parametry pracy. Aby jednak tak się stało, należy podjąć współpracę z dobrym wykonawcą. Poleca się takie pracownie instalatorskie jak firma ZWARCIE, która w szybki sposób przeprowadza klienta od etapów konsultacji po montaż i rozruch rozdzielnicy.

Cały proces prefabrykacji rozdzielnic przebiega zatem w kilku krokach. W pierwszej kolejności wykonawca poznaje potrzeby klienta oraz budżet, którym ten dysponuje. Pozwala to przejść do wizji lokalnej i weryfikacji dokumentów architektonicznych budynku. Pozyskane – również w trakcie pomiarów – dane, umożliwiają przygotowanie koncepcji oraz projektu wykonawczego. Jego akceptacja wiąże się zaś z produkcją rozdzielnicy, która na końcu jest montowana.

Montaż polega zaś na przygotowaniu wszystkich urządzeń, listew rozdzielczych i szyn. Ważne jest też przygotowanie połączeń między zainstalowanym sprzętem. Całość prac kończy się kontrolą jakości, zgodności i ustawień. Elektroinstalator sprawdza też wydajność systemu. Wydać musi on także:

  • gwarancję,
  • deklarację zgodności ze znakiem CE,
  • protokoły pomiarów,
  • dokumentację projektową.

Dlaczego prefabrykacja rozdzielnic to dobre rozwiązanie?

Stawianie na prefabrykację rozdzielnicy elektrycznej pozwala na uzyskanie wysokiej klasy osprzętu w najwyższym standardzie przeciwprzepięciowym, przeciwpożarowym, a także skomunikowanym – jeśli zachodzi taka potrzeba – z systemem automatyki budynkowej lub z instalacją inteligentną KNX. Dużą zaletą rozdzielnic elektrycznych na specjalne zamówienie jest też to, że pozwalają stworzyć one obwody elektryczne, gwarantujące energooszczędność.

Nic dziwnego, że prefabrykacja to usługa chętnie wykorzystywana przez deweloperów mieszkaniowych, właścicieli sklepów, restauracji czy hoteli, a także przez osoby budujące dom jednorodzinny. Bezsprzecznie na prefabrykację powinni stawiać inwestorzy, którzy chcą podpiąć budynek pod fotowoltaikę, kolektory słoneczne, elektryczne podgrzewacze wody, pompy studni głębinowych czy pompy ciepła. Takie technologie wymagają dobrego przepływu energii elektrycznej.

Jakie jeszcze można wyróżnić zalety prefabrykowanych rozdzielnic? Opłacalne są koszty inwestycji, która nie musi wyjść drożej od rozwiązań katalogowych i uniwersalnych. Dobrze zaprojektowana rozdzielnica pozwoli również uniknąć strat energetycznych. Elektroinstalatorzy podpowiadają jak odzyskać tzw. moc bierną, która znacznie podwyższa rachunki za elektryczność. 

Opracowanie:

Zwarcie Damian Sobótka

Radzanowo , Płocka 47/1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas