Artykuł sponsorowany Czy polskie uprawnienia elektryka uprawniają do pracy w Niemczech?

Czy polskie uprawnienia elektryka uprawniają do pracy w Niemczech?

Wielu elektryków zastanawia się, czy wyjeżdżając za granicę, będą mogli bez przeszkód i w pełni legalnie wykonywać swój zawód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W wielu przypadkach mówi się, że wystarczy tylko niemieckie tłumaczenie dyplomu, jednak niektórzy sugerują inaczej. Jaka jest prawda i czy polskie uprawniania umożliwiają pracę elektryka w Niemczech?

Polskie uprawniania elektryka, a praca w Niemczech

Przed wyjazdem do Niemiec należy przetłumaczyć certyfikat wydania uprawniań elektrycznych. W tym celu warto zgłosić się do organizatora kursu SEP. Posiadając przetłumaczony dokument, można wykonywać swój zawód w wielu państwach i liczyć na wysokie zarobki.

Warto pamiętać, że w każdym wypadku należy zadbać o legalność wykonywanej pracy, a renomowane firmy nie zatrudniają pracowników bez stosownych uprawnień. Takie działanie mogłoby mieć bardzo negatywne skutki prawne.

Elektrycy, którzy wyjeżdżają za granicę, muszą więc zabrać ze sobą m.in.:

  • kopie dyplomów i świadectw,
  • przetłumaczony certyfikat SEP,
  • dwa zdjęcia paszportowe,
  • wypełniony wniosek,
  • kopię zameldowania,
  • dokumentację potwierdzającą doświadczenie zawodowe.

Czy uprawniania SEP można zdobyć jeszcze przed wyjazdem Niemiec?

– Certyfikat SEP jest potwierdzeniem wysokich umiejętności i daje gwarancje legalnego zatrudnienia. Tak wyszkolony elektryk jest w stanie wykonywać wszystkie wymagane działania związane z obsługą i montażem instalacji elektrycznych – informuje pracownik firmy WRO-SYSTEM z Pruszcza Gdańskiego.

Skrót SEP oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które organizuje kursy elektryczne oraz podobne szkolenia. Posiadacze takich dokumentów mogą w pełni legalnie wykonywać swój zawód i uzyskiwać wyższe zarobki. W przypadku elektryków wymaga się certyfikatu SEP z grupy G1, czyli dla osób, które na co dzień zajmują się pracami z instalacjami elektroenergetycznymi.

Dobrą wiadomością dla wszystkich planujących podróż elektryków jest to, że mogą oni zdobyć wymagane uprawnienia elektryczne jeszcze w Polsce. W tym celu należy zgłosić się do odpowiedniej instytucji, która przeprowadza kursy i egzaminy z tego zakresu.

Odpowiedź na pytanie, czy polskie uprawnienia elektryka uprawniają do pracy w Niemczech, jest więc twierdząca. Należy jednak zadbać o to, aby dokument został poprawnie przetłumaczony i w takiej formie dostarczony do przyszłego pracodawcy.

Aby uzyskać fachową poradę w kwestii wykonywania zawodu elektryka w Niemczech, warto skontaktować się z agencją pracy lub też Stowarzyszeniem Elektryków Polskich. Wszystkich niezbędnych informacji udzielają także organizatorzy kursów i szkoleń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas