Artykuł sponsorowany Uprawnienia zawodowe elektryków

Uprawnienia zawodowe elektryków

Osoby, które świadczą usługi elektroinstalacyjne, według przepisów prawa muszą legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Co więcej, tylko osoba z uprawnieniami może zakładać instalację na przykład w nowo budowanym domu - inaczej instalacja nie będzie mogła być oddana do użytku! Warto wiedzieć, jakie są uprawnienia zawodowe dla elektryków.

Rodzaje uprawnień zawodowych z zakresu usług elektroinstalacyjnych

Elektryk może jednocześnie posiadać kilka uprawnień. Uprawnienia zdobywa się poprzez udział w specjalnych kursach, po zakończeniu których należy zdać egzamin. Uprawnienia nie są wydawane jednokrotnie - w zależności od rodzaju uprawnień należy co kilka lat odnowić kurs i egzamin.

Elektryk może zdobyć uprawnienia zawodowe, takie jak:

  • uprawnienia w zakresie eksploatacji,
  • uprawnienia budowlane,
  • uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego,
  • uprawnienia rzeczoznawcy, specjalisty i weryfikatora SEP ,
  • uprawnienia biegłego sądowego,
  • uprawnienia audytora energetycznego,
  • uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków,
  • uprawnienia specjalisty w zakresie jakości energii elektrycznej.

Jak mówią nam specjaliści z firmy świadczącej usługi elektroinstalacyjne El-Prof. Usługi elektroinstalacyjne. Szkudlarz, przed zatrudnieniem elektryka warto sprawdzić, czy posiada on uprawnienia w takiej kategorii, jaka będzie nam przydatna. Osoba, która jest biegłym sądowym z zakresu elektroinstalacji nie może bowiem wydawać certyfikatów energetycznych budynków, o ile nie posiada dodatkowo jeszcze takich uprawnień.

Najpopularniejsze rodzaje uprawnień zawodowych dla elektryków

Elektrycy, którzy zajmują się zakładaniem instalacji elektrycznych najczęściej mają uprawnienia: w zakresie eksploatacji. Takie uprawnienia pozwalają im na zakładanie  m.in. instalacji domowych. Szacuje się, że w Polsce takimi uprawnieniami może pochwalić się do 3 milionów elektryków! Według obowiązujących przepisów prawa, uprawnienia z zakresu eksploatacji dzieli się w zależności od planowanego stanowiska, mogą to być uprawnienia dotyczące:

  • eksploatacji - są to uprawnienia stosowane dla elektryków, którzy zakładają elektroinstalacje, zajmują się ich konserwacją, remontami i kontrolami;
  • dozoru - te uprawnienia skierowane są dla osób, które sprawują nadzór nad wyżej wymienionymi czynnościami.

Zanim wybierzemy elektryka, który zajmie się montażem lub naprawą instalacji w naszym domu, warto dopytać go o posiadanie uprawnienia. Zdarza się bowiem, że część osób świadczy usługi elektroinstalacyjne bez posiadania stosownej wiedzy - chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że może to być tragiczne w skutkach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas