Artykuł sponsorowany Okno do łazienki na poddaszu. Na co zwrócić uwagę?

Okno do łazienki na poddaszu. Na co zwrócić uwagę?

Okna montowane na poddaszach użytkowych odpowiadają za 3 podstawowe funkcje. Mowa tutaj oczywiście o doświetleniu, wentylacji oraz termoizolacji. W zdecydowanej większości przypadków można spotkać się z produktami wykonanymi z drewna. Nie oznacza to jednak, że wszędzie sprawdzą się one tak samo dobrze. W pomieszczeniach o okresowo podniesionej wilgotności, ze względów praktycznych, trzeba postawić na nieco inne rozwiązania. Jakie?

Jeśli nie drewno, to co?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w branży okien dachowych w ciągu ostatnich 2 dekad dokonał się ogromny postęp technologiczny. Dzięki temu inwestorzy z pewnością nie mogą narzekać na niewielką ilość dostępnych opcji. W przypadku produktów przeznaczonych do łazienek czy pralni zlokalizowanych na poddaszu użytkowym dominują jednak 2 podstawowe rozwiązania.

Pierwszym z nich są oczywiście okna wykonane z trwałego i sprawdzonego PCV. Jest to materiał całkowicie hydrofobowy, które skutecznie chroni strukturę ościeżnicy i skrzydła przed niszczącym działaniem wilgoci. Co do zasady okna takie produkowane są w kolorze białym, a co za tym idzie, doskonale komponują się de facto z każdą koncepcją aranżacyjną. Jedynym minusem tej technologii – choć warto podkreślić, że niewielkim – jest nieco gorszy niż w przypadku okien klasycznych współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.

Dlatego też klienci, którym zależy na jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych mogą zdecydować się na drugą z opcji. Mowa tutaj o oknach drewnianych zabezpieczonych powłoką poliuretanową. Śmiało można stwierdzić, iż jest to swoistego rodzaju technologia hybrydowa, która idealnie łączy zalety obu rozwiązań. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż za tak wysoką jakość trzeba będzie zapłacić o około 30% więcej. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Co z rozmiarem?

W przeciwieństwie do stolarki fasadowej okna dachowa należą do grupy materiałów budowlanych o zunifikowanych wymiarach. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Inwestorzy otrzymują do swojej dyspozycji produkty gotowe, które trzeba po prostu zamontować. Jak jednak wybrać odpowiedni rozmiar? Okno połaciowe może zostać zainstalowane na 2 sposoby – na tzw. łatach lub bezpośrednio na krokwiach. Dlatego też poszukując optymalnego wymiaru, w pierwszej kolejności należy przeanalizować projekt więźby dachowej, z którego można odczytać rozstrzał międzykrokwiowy.

Zazwyczaj wynosi on około 90 cm, choć spotyka się również odstępstwa od tej reguły. Najczęściej sprzedawanymi oknami dachowymi są te o wymiarach 78x118 oraz 78x140. Jak podkreślają specjaliści z firmy Kronex, istnieje oczywiście możliwość wykonania okna na indywidualne zamówienie. Niestety w takim przypadku proces produkcyjny trwa od 2 do 4 tygodni, co ma prawo zahamować wykonywane prace dekarskie. Po drugie natomiast okna tego typu nie podlegają ewentualnym zwrotom. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie każdorazowo zaleca się konsultację z cieślą lub dekarzem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas