Materiał Partnera Zasady montażu płyt warstwowych

Zasady montażu płyt warstwowych

Płyty warstwowe to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie. Użycie ich pozwala na szybki montaż ścian i stropów. Właściwości płyt sprawiają, że ściany stanowią doskonałą termoizolację. Żeby jednak budynki z nich wznoszone spełniały oczekiwania użytkowników, należy poddać płyty bezbłędnemu montażowi. Jaką konstrukcję ma taka płyta? Według jakich zasad wznosi się obiekty z płyt warstwowych?

Jaką budowę ma płyta warstwowa?

Płyta warstwowa jest zbudowana z dwóch arkuszy blachy, które z dwóch stron obejmują tak zwany rdzeń. Rdzeń ma właściwości termoizolacyjne, a blacha najczęściej jest trapezowa, bo dzięki zgięciom ma ona lepsza wytrzymałość i nie jest podatna na skręcanie. Blacha jest zabezpieczona przed korozją specjalnymi powłokami. Natomiast rdzeń może być różnego rodzaju. Przeważnie jest to poliuretan, ale bywa to też wełna mineralna lub szklana albo zwyczajny styropian.

Płyty warstwowe, sprzedawane przez firmy takie, jak FHPU Głuchów, muszą mieć odpowiednie wykończenia, aby po zamontowaniu nie powstawały między nimi mostki powietrzne. Tylko wtedy cała ściana będzie miała odpowiednie właściwości. Najczęściej są to łączenia typu pióro-wpust, czyli z jednej strony elementy wystające, a z drugiej odpowiednie wgłębienia.

Jakie są najważniejsze wytyczne przy montażu płyt warstwowych?

Podczas montażu ścian z płyt warstwowych koniecznie trzeba przestrzegać pewnych zasad. To ostrożność przy transporcie i składowaniu. Rdzeń płyty warstwowej źle znosi nacisk, więc nie zaleca się układać płyt jedne na drugich. Również podnoszenie i opuszczanie mogą być ryzykowne, bo wtedy właśnie powstają odkształcenia. Dlatego do takich czynności używa się specjalnych przyssawek, dzięki którym siły nacisku rozkładają się równomiernie.

Płyty warstwowe pokryte są powłoką antykorozyjną. Podczas wykonywania w nich otworów warto stosować się do zaleceń producenta w sprawie sposobu, w jaki to ma być wykonane, by nie uszkodzić powłoki. W przeciwnym razie rdza będzie miała łatwy dostęp do sporej części powierzchni.

Sam montaż płyt warstwowych powinien być przeprowadzany przy odpowiednich warunkach pogodowych. Najbardziej niewskazaną do tego pogodą są opady atmosferyczne i duża wilgotność. Płyty mogą się wtedy zawilgocić, co będzie w przyszłości powodować zagrzybienie. Niewskazane są też skrajne temperatury. Przy dużym mrozie dochodzi do kurczenia elementów z metali, natomiast podczas upału mogą się one rozszerzać. Oba te przypadki prowadzą do zmian w szczelności przy połączeniach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas