Artykuł sponsorowany Ogrzewanie podłogowe zasady poprawnego wykonania.

Ogrzewanie podłogowe zasady poprawnego wykonania.

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej cenionych i najczęściej stosowanych w budownictwie ostatnich lat. Jest ono wykonywane zarówno w budynkach nowych, jak i w remontowanych, z tym zastrzeżeniem, że wymaga ono usunięcia starej wylewki podłogowej i ułożenia nowej na nowych zasadach. Przyjrzyjmy się zatem technologii wykonania takiego systemu, które niewątpliwie należy też do najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania.

Istnieje podstawowy podział ogrzewania podłogowego na:

  • Elektryczne,
  • Wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne polega na ułożeniu w wylewce specjalnych mat grzejnych zasilanych prądem. Jego zaletą jest niższy koszt wykonania oraz działanie niezależne od systemu grzewczego w budynku. Wadą jednak jest wyższy koszt samej eksploatacji. Prąd należy do najdroższych nośników energii. Z tych względów ogrzewanie takie stosuje się w małych pomieszczeniach, gdzie jego praca będzie mieć charakter dorywczy. Są to głównie łazienki, korytarze i systemy odszraniania schodów i podjazdów.

Ogrzewanie podłogowe wodne ciepło przekazuje rurkami z wodą w dolnej części wylewki. Jest ono, co prawda, droższe w wykonaniu, a sam układ przepływu wody i regulacji jej temperatury jest bardziej skomplikowany, ale jak podkreśla Mateusz Nikel z firmy PHU Instal Partner Wod Kan Gaz C. O., samo użytkowanie go jest ekonomiczniejsze. Aby właściwie funkcjonowało, wymaga fachowego montażu, przez doświadczoną firmę, specjalizującą się w instalacjach centralnego ogrzewania. Źródłem ciepła jest tu najczęściej kocioł centralnego ogrzewania, który może być zasilany dowolnym paliwem, jak węgiel czy gaz.

Cechy charakterystyczne poprawnej pracy takiego systemu ogrzewania to:

  • Praca niskotemperaturowa,
  • Ogrzewanie wielkopowierzchniowe,
  • Praca ciągła.

Aby cieszyć się w pełni z układu ogrzewania podłogowego, musimy brać je pod uwagę podczas zakładania ogrzewania podłogowego, pamiętając o właściwym rozmieszczeniu wężownicy. Rurki lub maty grzejne powinny być ułożone na całej powierzchni podłogi, aby ciepło rozchodziło się równomiernie, ogrzewając pomieszczenie mimo względnie niskiej temperatury dotykowej. Jeżeli przegrzejemy podłogę, w domu będzie zbyt gorąco, a wytworzona energia cieplna nie będzie spożytkowana, podłoga o temperaturze około 20 °C potrafi zapewnić komfortowe warunki cieplne w domu.

Cechą charakterystyczną podłogowego systemu ogrzewania jest potrzeba pracy ciągłej. Ze względu na dużą masę wylewki podłogowej i jej pojemność cieplną, nie zaleca się jej studzenia i rozgrzewania. Podłoga powinna utrzymywać stałą temperaturę od jesieni aż do wiosny z małymi korektami ustawień w okresie silnych mrozów.

Aby móc w pełni cieszyć się ogrzewaniem podłogowym i czerpać z niego maksimum korzyści należy powierzyć prace planowania i wykonania wyspecjalizowanej firmie, która dobierze rozkład elementów składowych instalacji do wielkości pomieszczeń, zapewniając nam wymierne oszczędności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas