Artykuł sponsorowany Montaż paneli fotowoltaicznych – co powinniśmy wiedzieć

Montaż paneli fotowoltaicznych – co powinniśmy wiedzieć

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, a nawet firm decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to związane z poszukiwaniem oszczędności, ale przede wszystkim poszerzającą się wiedzą Polaków na temat odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne pomagają uniezależnić się od zmieniających się cen prądu, a ich montaż powinien być wykonanych przez wykwalifikowanych instalatorów z uprawnieniami.

Popularność odnawialnych źródeł energii ciągle rośnie. Jest to widoczny trend w skali ogólnoświatowej i jest związany ze zwiększającym się poziomem zanieczyszczeń powietrza. Dlatego coraz mniej dziwi widok paneli fotowoltaicznych na dachach polskich domów. Do wzrostu zainteresowania przyczyniły się szczególnie dofinansowania, które w znaczący sposób pozwalają obniżyć koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych.

Instalacja pod okiem fachowca

Instalacja fotowoltaiczna wymaga pomocy eksperta. W skład systemu paneli fotowoltaicznych wchodzą ogniwa fotowoltaiczne, falowniki, systemy mocujące i okablowanie. To ostatnie powinno być wykonane przez osoby, które mają fachową wiedzę na ich temat. W Internecie można znaleźć coraz więcej firm, które świadczą usługi elektryczne w tym montaż paneli fotowoltaicznych. Trzeba jednak pamiętać, że powinien on być przemyślany tak, aby instalacja osiągała najwyższą sprawność.

Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

Głównym celem instalacji jest zgromadzenie energii pochodzącej ze słońca i przekształcenie jej w energię elektryczną. Prąd stały zmienia się w prąd zmienny, który można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Wygenerowany przez panele fotowoltaiczne prąd jest wprowadzany do instalacji elektrycznej, a nadmiar energii  wysyłany jest z powrotem do sieci. W tym skomplikowanym obiegu niezbędne jest wykonanie prawidłowych przyłączy, aby prąd mógł zasilać wszystkie urządzenia w domu, w tym między innymi podgrzewać ciepła wodę użytkową. Energia ze słońca może być wykorzystywana przez cały rok, co znacznie wpływa na rachunki za energię zużywaną przez gospodarstwo domowe. Dom wyposażony w instalację fotowoltaiczną praktycznie pokrywa w całości zapotrzebowanie na prąd co z kolei przekłada się na niższe opłaty za korzystanie z urządzeń w gospodarstwie domowych.

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Sposobów na montaż paneli fotowoltaicznych jest wiele. Obecna technologia pozwala na zamontowanie paneli na każdym rodzaju dachu bez względu na jego pokrycie oraz kąt nachylenia. Trzeba pamiętać, że najkorzystniejszy jest montaż w kierunku południowym w taki sposób, aby panele jak najdłużej były oświetlane energią słoneczną w ciągu dnia. Optymalny kąt nachylenia dla paneli mieści się w przedziale 30-40°.

Najczęściej wykonywaną instalacją paneli fotowoltaicznych w Polsce jest ich montaż na dachu skośnym. Pozwala on na najbardziej optymalne wykorzystanie pozyskanej energii do produkcji energii elektrycznej. Unikamy budowy dodatkowych konstrukcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instalacji na dachu płaskim. W tym przypadku panele muszą znajdować się na ruchomej konstrukcji, która wraz z przesuwaniem się słońca dostosowuje kąt paneli fotowoltaicznych do promieni słonecznych. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym jest na pewno bardziej bezpieczne niż na dachu płaskim. Do montażu paneli fotowoltaicznych instalatorzy wykorzystują zestawy śrub, które zawierają specjalne uszczelki dzięki czemu nie dochodzi do przeciekania dachu podczas opadów. Co więcej system montażowy dobierany jest do określonego pokrycia dachowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas