Artykuł sponsorowany Niwelacja precyzyjna

Niwelacja precyzyjna

Usługi geodezyjne dla przemysłu i energetyki obejmują długą listę zadań, wśród których możemy wyróżnić między innymi niwelację precyzyjną. Jest ona jednym z podstawowych pomiarów wykonywanych w trakcie budowy nowego obiektu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej definicji niwelacji precyzyjnej. Omówimy kolejne etapy działań wykonywanych przez geodetę w tym zakresie.

Na czym polega niwelacja precyzyjna?

Niwelacja precyzyjna to zadanie, które wymaga zastosowania specjalnych niwelatorów charakteryzujących się wysokim stopniem dokładności. Podczas niwelacji precyzyjnej niezbędne są także łaty niwelacyjne. Obecnie firmy świadczące usługi geodezyjne coraz częściej stosują tzw. niwelatory kodowe.

Warto zdać sobie sprawę, że monitoring przemieszczeń pionowych to jeden z podstawowych pomiarów, który jest wykonywany w trakcie budowy nowego obiektu na obszarze zurbanizowanym. Co istotne nowa inwestycja wymaga tego typu pomiarów nie tylko na etapie realizacji, ale także już po jej zakończeniu. Bardzo ważne są cykliczne obserwacje tego w jaki sposób wykonywane prace oddziałują na sąsiadujące obiekty. Niwelacja precyzyjna pozwala na stwierdzenie nawet nieznacznych zmian wysokości.

Z jakich etapów składa się proces niwelacji precyzyjnej?

Podczas etapu przygotowawczego bardzo istotne jest precyzyjne zamontowanie specjalnych trzpieni stalowych, które są zlokalizowane w ten sposób, aby przesuwać się razem z obiektem. Trzpienie mają formę reperów w ścianie budynku, reperów gruntowych lub reperów na obiektach inżynierskich. Istotnym elementem, który pozwoli na kontrolę przemieszczeń pionowych jest wybór stałych punktów odniesienia. Mają one gwarantować niezmienność ich wysokości w jednostce czasu. Do tego zadania wykorzystywana jest sieć państwowych punktów osnowy wysokościowej. Jeśli jest ona niewystarczająca to konieczne jest zaprojektowanie i stabilizacja dodatkowych punktów stałych.

W kolejnym etapie geodeta wykonuje tzw. pomiar zerowy. Jest on wykonywany poprzez poprowadzenie ciągów niwelacyjnych między punktami kontrolnymi i kontrolowanymi. Następnie wykonywane są cykliczne pomiary, których porównanie do pomiaru zerowego daje możliwość  monitoringu przemieszczeń. Częstotliwość pomiarów jest określana przez zleceniodawcę.

Jakie są zalety niwelacji precyzyjnej?

Niwelacja precyzyjna cechuje się licznymi zaletami. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • Dużą dokładność oraz wiarygodność uzyskiwanych pomiarów
  • Szybką instalację
  • Możliwość prowadzenia pomiarów także po zakończeniu budowy
  • Elastyczność w kontekście częstotliwości pomiarów

Zlecając usługi geodezyjne, w tym także niwelację precyzyjną, warto wybrać firmę, która dysponuje nie tylko wiedzą, ale także doświadczeniem w tym zakresie. Wszystkie te cechy posiada firma Geo-Mapa z miejscowości Chroberz. Biuro geodezyjne prowadzone przez Pana Macieja Kowalskiego wykonuje szeroki zakres usług z zakresu obsługi inwestycji w przemyśle i energetyce. Wśród tych usług można wymienić również niwelację precyzyjną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas