Artykuł sponsorowany Jak wygląda procedura tworzenia projektów organizacji ruchu drogowego?

Jak wygląda procedura tworzenia projektów organizacji ruchu drogowego?

Zanim rozpocznie się budowa nowej drogi, przydrożnego obiektu, zjazdu czy remontu chodnika, konieczne jest przeorganizowanie ruchu na danej trasie. Nigdy nie jest to jednak działanie przypadkowe, wymaga ono bowiem specjalnego projektu, który musi spełniać bardzo restrykcyjne przepisy prawa. Kto zajmuje się tworzeniem takich dokumentów i jakie warunki muszą one spełniać?

Projekt organizacji ruchy drogowego – czym jest i kto go tworzy?

Projekt organizacji ruchu to dokument techniczny, na który składają się informacje o geometrii drogi, oznakowaniu, sygnalizacji świetlnej, tymczasowych przejściach dla pieszych, a także innych elementach, gwarantujących bezpieczeństwo na danej trasie. Dokumenty te muszą być opracowane w zgodzie z obowiązującymi przepisami, w tym z ustawą Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku oraz aktualnymi rozporządzeniami i normami. Wzięcie pod uwagę tak wielu elementów sprawia, że projektowaniem organizacji ruchu drogowego zajmują się tylko odpowiednio wykwalifikowane w tym obszarze firmy, posiadające załogę doświadczonych architektów, zaznajomionych z przepisami prawa. Jak przyznaje Marcin Sibiński, prowadzący przedsiębiorstwo MS DROGA, które zajmuje się tworzeniem takich projektów, działalność ta wymaga bardzo kompleksowych prac, popartych zarówno na wiedzy teoretycznej, jak i intensywnej działalności w terenie.

Kto zatwierdza projekt organizacji ruchu drogowego?

Choć wykonywaniem projektów zajmują się specjaliści, każdy tego typu dokument musi zostać dodatkowo zaopiniowany i musi uzyskać zgodę zewnętrznego organu zarządzającego ruchem na danym obszarze. W zależności od typu dróg, może to być Starosta, Prezydent Miasta lub Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dodatkowo konieczna będzie zgoda lokalnej Komendy Policji, a w przypadku dróg krajowych, także Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W tego typu procedurze zazwyczaj dokument jest akceptowany w pełnym wymiarze, choć sporadycznie zgłaszana jest także konieczność naniesienia przez projektanta poprawek. Bardzo rzadko dokumentacja techniczna wymaga natomiast całkowitej poprawy.

Projekt organizacji ruchu drogowego to wszechstronny i gruntownie przygotowywany dokument, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i sprawności komunikacyjnej na danej trasie, w sytuacji działań czasowo utrudniających ruch. Aby sprawdził się w praktyce, konieczna jest wiedza, zarówno teoretyczna, ale także praktyczna, najczęściej uzyskiwana dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tworzeniu podobnych rozwiązań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas