Materiał Partnera Niezbędne serwisowanie fotowoltaiki w ramach usług firmy Wit-Tech

Niezbędne serwisowanie fotowoltaiki w ramach usług firmy Wit-Tech

Trwałość najprostszych elektrowni przetwarzających energię słoneczną na prąd elektryczny szacuje się na około 30 lat. Aby jednak zapewnić taką żywotność instalacji i jej odpowiednią wydajność trzeba dbać o jej regularne serwisowanie. Tym zajmuje się między innymi firma Wit-Tech z miejscowości Karczmiska Pierwsze. Przeglądy oraz czyszczenie ogniw pozwalają uniknąć zagrożeń wynikających z ich nieprawidłowej pracy.

Kompleksowa obsługa instalacji przez ekspertów

Przydomowe elektrownie fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Decydują się na nie zarówno właściciele już istniejących obiektów, jak i tych nowo powstających. Kluczem do efektywności takiego rozwiązania jest nie tylko prawidłowy dobór mocy, montaż oraz ustawienie, ale także eksploatacja. W ramach użytkowania należy dbać o ich sprawność, czym może zająć się firma Wit-Tech. Pracownicy to wykwalifikowana kadra w dziedzinie źródeł energii odnawialnej. Eksperci są w stanie wesprzeć inwestorów od etapu projektowania instalacji z uwzględnieniem potrzeb danego budynku, aż po wykonywanie prac serwisowych w trakcie jej użytkowania. Specjaliści świadczą usługi konserwacyjne i nie tylko na najwyższym poziomie, dzięki czemu grono zadowolonych klientów regularnie się powiększa.

Systematyczne przeglądy elektrowni fotowoltaicznej

Panele wraz z całym osprzętem to technologia, która przez działa bezawaryjnie przez długi czas. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie odpowiednio dbać podczas eksploatacji. Jedno z wymagań do utrzymania gwarancji od producenta komponentów to właśnie regularne serwisowanie instalacji fotowoltaicznych. To przekłada się także na wykrycie ewentualnych drobnych usterek, które z upływem czasu mogłyby przerodzić się w poważniejszą awarię. W ramach przeglądu fachowcy z firmy Wit-Tech zajmują się między innymi:

  • kontrolą zabezpieczeń antykorozyjnych,
  • sprawdzeniem stabilności systemu mocowań,
  • wizualną analizą modułów, inwertera oraz pozostałego osprzętu,
  • pomiarami parametrów elektrycznych.

Należy pamiętać, że wszelkie, nawet niewielkie, nieprawidłowości mają pośredni lub bezpośredni wpływ na obniżenie wydajności elektrowni.

Czystość paneli fotowoltaicznych

Jako że instalacja jest narażona na działanie wielu czynników środowiskowych, a w tym atmosferycznych, należy także przynajmniej raz na trzy miesiące poddać ją kontroli czystości. Wszelkie zabrudzenia negatywnie rzutują na jej sprawność, między innymi ilość generowanej energii. Choć mycie modułów można wykonać we własnym zakresie, to lepiej powierzyć to zadanie specjalistom, aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia komponentów. Jak wskazuje pracownik firmy Wit-Tech z Karczmisk Pierwszych:

Czyszczenie paneli najlepiej przeprowadzać dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Jeśli zaś chodzi o porę dnia, to powinno się to odbywać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Nigdy nie w ciągu dnia, a tym bardziej w południe, ponieważ kontakt nagrzanej powierzchni z chłodną wodą wywoła szok termiczny. To z kolei grozi trwałym uszkodzeniem modułu.

Ponadto należy zaznaczyć, że do tego rodzaju prac konserwacyjnych przeznaczone są wyłącznie specjalistyczne środki czyszczące. Nanosi się je wyłącznie za pomocą delikatnych gąbek. Podobnie przy usuwaniu liści czy resztek śniegu wykorzystuje się miękkie szczotki, które nie zarysują ogniw.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas