Artykuł sponsorowany Instalacje fotowoltaiczne – zalety stosowania i sposoby wykorzystania.

Instalacje fotowoltaiczne – zalety stosowania i sposoby wykorzystania.

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne jest dziś bardzo popularna. Przyczyną tego stanu rzeczy jest opłacalność finansowa, a także dbałość o środowisko naturalne. Niektórzy cenią sobie niezależność, jaką niesie posiadanie instalacji solarnej. Przyjrzyjmy się, jakie są zalety takich rozwiązań oraz jak można wykorzystać dostępne technologie w tej dziedzinie.

Do podstawowych zalet oraz przyczyn stosowania instalacji fotowoltaicznych w dzisiejszych realiach rynkowych możemy zaliczyć dwie główne kategorie:

  • Ekologię prądu słonecznego,
  • Ekonomię niezależnego źródła energii.

Do ekologicznych zalet niewątpliwie należy niespalanie paliw alternatywnych służących do celów wytworzenia energii elektrycznej. Istniejące zasoby tradycyjnych paliw kopalnych, którymi napędzane są elektrownia, są ograniczone. Z kolei samo ich spalanie jest niekorzystne dla środowiska naturalnego i wprowadza do obiegu szkodliwe związki chemiczne i dwutlenek węgla. Są one nieobojętne także dla zdrowia człowieka. Ze względu na powyższe cechy, każdy kraj Unii Europejskiej zobowiązał się do osiągnięcia udziałów rzędu 20% energii odnawialnej w całym zużyciu. Z biegiem lat próg ten będzie podnoszony. Dodatkowo spalanie węgla obarczone jest opłatami karnymi za emisję dwutlenku węgla.

Zobowiązania na tle ekologicznym są stymulowane poprzez ekonomię

Opłaty za emisje są nieopłacalne, dlatego też wobec zwiększenia zapotrzebowania i produkcji paneli fotowoltaicznych, ich ceny maleją. Sens inwestycji ekonomicznej w takie rozwiązanie współgra z drogą już energią elektryczną i prognozowanym wzrostem jej cen przez kolejne lata. Dlatego zlecenia montażu instalacji fotowoltaicznych zyskują na popularności.

Przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej oraz cenie instalacji solarnej za kilowat, możemy mówić o zwrocie już po 6-8 latach. Jak tłumaczą doradcy ds. montażu instalacji fotowoltaicznych z firmy Energy Technology Sp. z o.o., warunkiem jest poprawnie dobrana wielkość mocy instalacji do naszego rocznego zużycia energii. Jeżeli przyjąć wzrastające ceny energii, okres ten może być krótszy.

Dobierając wielkość budowanej instalacji, powinniśmy przemyśleć kwestię zwiększenia zużycia energii przez nasz budynek. Tani prąd kusi zwiększeniem komfortu w postaci doinstalowania klimatyzacji czy pompy ciepła. Powinniśmy to przekalkulować i opracować realne, nowe zużycie prądu dla nowych warunków ekonomicznych.

Główne nurty wykorzystania foto generacji prądu

Decydując się na konkretne rozwiązania techniczne budowy instalacji, powinniśmy wziąć na początku dwa główne nurty wykorzystania foto generacji prądu. Są to:

  • Praca wyspowa - oznacza samodzielną pracę instalacji, bez związania z linią energetyczną,
  • Praca w systemie - oznacza symbiozę z linią energetyczną.

Pierwsza wersja jest droższa w użytkowaniu, wymaga akumulatorów magazynujących lub pracuje tylko w słoneczny dzień. Stosowana głównie tam, gdzie nie ma w ogóle prądu.

Praca w systemie jest realizowana poprzez falownik systemu solarnego. Wymaga projektu, odbioru i zainstalowania licznika dwukierunkowego. Dzięki temu możemy pobierać prąd z sieci, by później oddać go w formie nadwyżek. Jest znacznie bardziej opłacalna. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje klient, w oparciu od ogólnego zapotrzebowania na energię.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas