Artykuł sponsorowany Największe zalety i wady ogrzewania podłogowego.

Największe zalety i wady ogrzewania podłogowego.

Decydując się na budowę domu, pragniemy, by był on w pełni dostosowany do potrzeb naszej rodziny. Dużą uwagę zwracamy na funkcjonalność pomieszczeń, powierzchnię użytkową i odpowiednią termoizolację obiektu. Jednym z ważniejszych tematów jest także instalacja systemu grzewczego. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Ogrzewanie tradycyjne czy ogrzewanie podłogowe

Wielu inwestorów staje przed dylematem, czy w domu zamontować ogrzewanie tradycyjne czy też podłogowe. Nie da się ukryć, że to pierwsze rozwiązanie wiąże się zazwyczaj z nieco niższym wydatkiem. Ogrzewanie podłogowe ma jednak wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim odpowiada za równy rozkład temperatury w każdym pomieszczeniu. Temperatura przy podłodze jest wyższa niż na poziomie głowy. Zupełnie odwrotna sytuacja ma miejsce, kiedy zdecydujemy się na instalację grzejników. Wtedy, wydzielane przez nie ciepło, ucieka pod sufit. Jak przekonuje specjalista z firmy Instalex – ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które borykają się z alergią lub ostrą astmą. Dzięki innowacyjnemu systemowi rozprowadzania ciepła, w domu jest znacznie mniej kurzu, który może wywoływać dokuczliwe reakcje. Ponadto brak grzejników na ścianach korzystnie wpływa na estetykę wnętrz i daje większą swobodę w ich aranżacji. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia również codzienne porządki. Przy ogrzewaniu podłogowym możliwe jest efektywniejsze korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe wiąże się także z niewielkimi niedogodnościami. Czas nagrzewania się pomieszczeń jest dłuższy niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzieje się tak dlatego, że warstwy konstrukcyjne podłogi akumulują ciepło, co opóźnia proces jego rozprzestrzeniania się po pomieszczeniu. Z drugiej strony, ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło dłużej, co ma wpływ na komfort termiczny mieszkańców. W przypadku rozwiązania tego typu, inwestor ma też mniejszą dowolność, jeżeli chodzi o wybór posadzki. Najlepszym wyjściem jest montaż płytek gresowych, okładziny kamiennej lub terakoty. Do wad ogrzewania podłogowego można zaliczyć również wysoki koszt naprawy. Jeśli wystąpi awaria, inwestor musi liczyć się ze sporym wydatkiem i odłączeniem danego pomieszczenia od ogrzewania. Ponadto cała instalacja wymaga dokładnego rozplanowania.  Samo sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest bardziej skomplikowane niż regulacja temperaturą w tradycyjnych grzejnikach. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak podział domu na strefy i zarządzanie nimi w zautomatyzowany sposób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas