Artykuł sponsorowany Najważniejsze właściwości pianki PUR. Charakterystyka

Najważniejsze właściwości pianki PUR. Charakterystyka

Pianki PUR charakteryzują się rozmaitymi właściwościami, które zmieniają się w zależności od posiadanej przez nią struktury – zamkniętokomórkowej lub otwartokomórkowej. Produkt jest powszechnie wykorzystywany w branży budowlanej, m.in. do uszczelniania oraz termoizolacji poszczególnych elementów budynku. Czym dokładnie charakteryzuje się wspomniany wyrób?

Poliuretan powstaje przez zmieszanie dwóch surowców, jakie pochodzą z ropy naftowej, czyli izocyjanianu (utwardzacza) i poliolu (żywicy), a także substancji pomocniczych (m.in. środków spieniających). Wysokie ciśnienie, które znajduje się w urządzeniach natryskujących, sprawia z kolei, że uzyskuje się piankę PUR. Tworzywo ma porowatą strukturę (w środku znajdują się otwarte przestrzenie) – zamkniętokomórkową lub otwartokomórkową. Własności podobnego wyrobu mogą się nieco zmieniać w zależności od tego, jak jest „zbudowany”.

Pianka PUR – zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa 

Pianki PUR są zwykle wykorzystywane do ocieplania budynków, ponieważ wyróżniają się pod względem właściwości termoizolacyjnych. Głębsza charakterystyka produktu zależy jednak od jego rodzaju. Wyroby zamkniętokomórkowe, jak sama nazwa może wskazywać, składają się z zamkniętych pęcherzyków, które są wypełnione gazem. Jak dodają eksperci z wrocławskiej firmy PIAN-PUR, takie produkty są wysoce odporne na duże obciążenia i wilgoć, a także trochę bardziej zwarte od „alternatywy”. Pianki znajdują zastosowanie m.in. na zewnątrz budynków.

Wersja otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, która w większości składa się z otwartych pęcherzyków. Wyrób nie jest równie wytrzymały na ściskanie, co opisany już rodzaj produktu oraz charakteryzuje się większą „paroprzepuszczalnością” („oddycha”). Co istotne, tworzywu przypisuje się też wyższy współczynnik przenikania ciepła. Należy jednak przyznać, że pianka PUR otwartokomórkowa (we Wrocławiu doceniana m.in. za skuteczne wypełnianie wszystkich szczelin) jest przydatna przy ocieplaniu poddaszy, ponieważ nie obciąża konstrukcji dachu.

Pianki PUR – porównanie opisanych rodzajów 

Jaki materiał wybrać do termoizolacji budynku? Jak można wywnioskować z artykułu, zakup w dużej mierze zależy od tego, jaki element obiektu planuje się ocieplić. W niektórych miejscach lepiej sprawdzą się właściwości wyrobu zamkniętokomórkowego, a z kolei w innych punktach – lekkość pianki otwartokomórkowej. Mówiąc prościej, przeprowadzając termomodernizację najlepiej kierować się maksymalnym obciążeniem danej części konstrukcji i warunkami, które przy niej panują oraz mogą osłabiać wyrób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas