Artykuł sponsorowany Jak wybrać odpowiedni rodzaj izolacji przeciwwilgociowej?

Jak wybrać odpowiedni rodzaj izolacji przeciwwilgociowej?

Podczas budowy domu warto pomyśleć o zabezpieczeniu poszczególnych elementów konstrukcji. Mowa tutaj przede wszystkim o wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej. Woda jest bowiem jednym z czynników zewnętrznych, które mogą zagrażać obiektowi – fundamentom, ścianom oraz dachowi. Dzięki poprawnie wykonanej izolacji można zapobiegać nasiąkaniu i innym niepożądanym zjawiskom. Jakie są rodzaje izolacji przeciwwilgociowej?

Instalacja przeciwwilgociowa pozioma i pionowa 

Możemy wyróżnić kilka rodzajów instalacji przeciwwilgociowych, dzięki czemu łatwo skutecznie zabezpieczyć obiekt. Inwestorzy mają do wyboru przede wszystkim izolację przeciwwilgociową poziomą i pionową. Pierwsza wyróżnia się tym, że odgradza ścianę nadziemia od ławy fundamentowej albo ściany podpiwnicza. To rozwiązanie, które sprawdzi się w razie potrzeby zabezpieczenia ścian przed działaniem wilgoci pochodzącej z gruntu. Drugim rodzajem jest wspomniana izolacja pionowa. Jej zadaniem jest zabezpieczenie muru oraz ławy fundamentowej znajdujących się w gruncie. Aby zapewnić jak najlepsze warunki obiektowi, trzeba szczelnie połączyć obie izolacje.

Izolacja lekka, średnia i ciężka. Czym się różnią? 

Kolejnym podziałem izolacji przeciwwilgociowej jest ten na lekką, średnią i ciężką. Wybór odpowiedniej zależy od tego, czy mamy do czynienia z gruntem przepuszczalnym, czy nie przepuszczalnym. O omówienie izolacji lekkich poprosiliśmy specjalistę z firmy zajmującej się odgrzybianiem budynków w Rzeszowie, który wyjaśnił:

- W przypadku domów znajdujących się na gruntach przepuszczalnych, czyli na piasku i żwirze doskonale sprawdzą się lekkie izolacje przeciwwilgociowe. Stosuje się je bowiem wtedy, kiedy poziom wód jest niższy niż fundamentów. Takie zabezpieczenia są wykonywane od zewnętrznej strony fundamentów. Zwykle tworzymy je z masy bitumicznej.

Izolacja średnia i ciężka z kolei stanowią izolację przeciwwodną – zabezpieczają dom przed wodą stojącą. Jeżeli chodzi o konkretne funkcje każdej z nich, to prezentują się następująco:

  • izolacja średnia – zabezpiecza przed wodą i przedostawaniem się jej do ścian fundamentowych. Jest skuteczna nawet w przypadku wód znajdujących się poniżej fundamentów,

  • instalacja ciężka – zabezpiecza fundamenty przed wodą naporową – wyróżnia się wysoką szczelnością.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas