Artykuł sponsorowany Izolacje ciepłochronne – podstawowe informacje

Izolacje ciepłochronne – podstawowe informacje

Aby utrzymać ciepło wewnątrz danej instalacji, należy w tym celu wykorzystać izolację ciepłochronną. Jej cechy pozwalają zabezpieczyć środowisko zewnętrzne przed niekorzystnym wpływem wysokich temperatur i obniżyć straty energii. Odpowiednio wykonana i zainstalowana izolacja ciepłochronna podnosi bezpieczeństwo jej użytkowania i obniża koszty, które wiążą się z utrzymaniem instalacji. W naszym artykule przybliżamy bliżej charakterystykę tego rodzaju izolacji.

Gdzie wykorzystuje się izolacje ciepłochronne?

Głównymi zadaniami izolacji ciepłochronnej są: zatrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia oraz zabezpieczenie zewnętrznej przestrzeni przed działaniem wysokich temperatur. Są one wykorzystywane w izolacji:

  • rurociągów,
  • zbiorników,
  • kolumn,
  • aparatów,
  • elektrofiltrów,
  • absorberów,
  • kotłów energetycznych,
  • kanałów spalin,
  • kanałów wentylacyjnych,
  • sieci ciepłowniczych.

Ponadto, mają one zastosowanie w zakładach chemicznych, petrochemicznych, papierniczych, elektrowniach oraz cukrowniach.

Z jakich materiałów wykonuje się izolacje ciepłochronne?

Izolacje ciepłochronne mogą być wykonane z kilku materiałów. Po pierwsze – są to materiały włókniste. Zaliczają się do nich np. sznury termoizolacyjne w oplocie lub okładzinie, ceramiczne włókniste materiały ogniotrwałe, włókna glinokrzemianowe, włókniste wykładziny glinokrzemianowe (z twardej pianki poliuretanowej lub poliizocyjanurowej, a także styropian i polistyren ekstrudowany) oraz maty, otuliny i płyty z wełny mineralnej, która posiada szereg właściwości, przydatnych w zastosowaniu jej jako izolacji ciepłochronnej. Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, jest ognioodporna, zdolna do pochłaniania dźwięków, sprężysta, wytrzymała, cechuje się stabilnością kształtu i odpornością biologiczną oraz chemiczną, korzystnie wpływając na jakość powietrza wewnątrz izolowanych budynków.  

Ponadto, do izolacji stosuje się materiały, które należą do grupy materiałów ziarnistych, czyli wyroby: z ziemi okrzemkowej, oparte na tlenkach glinu i magnezu, tlenkach cyrkonu, a także perlit, aerożele sproszkowane oraz granulowany polistyren. Oprócz tego można wymienić materiały należące do grupy izolacji panelowych i próżniowych oraz składające się z materiałów należących do różnych grup – tworzące tzw. system warstwowy.  

Gdzie można zaopatrzyć się w izolacje ciepłochronne?

Duży wybór izolacji – zarówno ciepłochronnych, jak i zimnochronnych oraz akustycznych – znajduje się w asortymencie firmy IzoSerwis, która specjalizuje się w zakresie projektowania i wykonywania Izolacji dla przemysłów: energetycznego, paliwowego, chemicznego, stoczniowego, budowlanego, spożywczego. Firma wyróżnia się na rynku budowy izolacji przemysłowych swoją innowacyjnością i otwartością na nowe wyzwania, co sprawia, że współpracuje z największymi markami w Polsce oraz Europie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas