Artykuł sponsorowany Najczęstsze przyczyny osuszania murów

Najczęstsze przyczyny osuszania murów

Przedostawanie się do wnętrza budynku wód gruntowych, opadowych lub powierzchniowych jest problemem, który może prowadzić do uszkodzeń elementów nośnych wykonanych z betonu, ceramiki budowlanej i drewna. Skutkuje zniszczeniami materiałów wykończeniowych, wzrostem kosztów utrzymania z uwagi na duże wychładzanie całej struktury oraz wywołuje zagrożenie pojawieniem się grzybów.

Dlaczego mury muszą być osuszane?

Powodem pojawiania się w budynku wody może być zniszczenie hydroizolacji lub izolacji przeciwwilgociowych i przenikanie jej przez przegrody zewnętrzne. W przypadku wód gruntowych przyczyną problemu będzie zjawisko podciągania kapilarnego, za sprawą którego ciecz samoistnie przemieszcza się w górę materiału dzięki powstającym w materiale porowatym ciśnienia. Woda może w ten sposób dotrzeć nawet na znaczną wysokość sięgającą średnio około 2 metrów, lecz zdarzają się przypadki, gdy jest to nawet 10 metrów. Powodem może być również przesiąkanie przez mury, które pojawia się zarówno w sytuacji bezpośredniego kontaktu z przepływającą lub stojącą wodą z naturalnych zbiorników bądź cieków, jak i wywołaną awarią hydrauliczną. Kolejną opcją będzie pojawienie się wody w wyniku powodzi lub podtopienia po ulewnych deszczach. Sposobem na uniknięcie związanych z zawilgoceniem kłopotów jest zdecydowanie się na profesjonalne osuszanie budynków. W dolnośląskim zadania takie wykonuje firma Hydroizolacje Piszczek, stosując metody iniekcji krystalicznej.

Na czym polega iniekcja krystaliczna?

Sposobem na skuteczne osuszenie murów będzie przerwanie zjawiska podciągania kapilarnego lub przesiąkania, co można osiągnąć przez wypełnienie porów znajdujących się w materiale, a także związania znajdującej się w nim wody. Wiąże się to jednak z koniecznością użycia preparatu, który będzie w stanie wniknąć w strukturę muru, a następnie zablokować pory, a tym samym wyeliminować możliwość przepływu. W tym celu sprawdzeni wykonawcy, jak choćby firma Hydroizolacje Piszczek, stosują technologię iniekcji krystalicznej. Oznacza ona konieczność nawiercenia w murach otworów, przez które podawany jest specjalny środek. Zawiera on mieszankę wody, cementu oraz aktywatora krzemianowego składającego się z polimorficznych form krzemianu i polikrzemianu. W obecności wody ulega szybkiej krystalizacji, co sprawia, że pojawiające się kryształy zatykają wszystkie pory materiału budowlanego. Konieczne jest jednak wykonanie całego zestawu otworów sięgających w głąb przegrody na głębokość niewiele mniejszą od jego grubości i skierowanych pod kątem, co pozwala na uzyskanie pełnego pokrycia zagrożonego przez wodę obszaru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas