Materiał Partnera Termoizolacja pianką PUR-co izolować i którą pianką?

Termoizolacja pianką PUR-co izolować i którą pianką?

Na krajowym rynku od kilku lat coraz większą popularność zdobywa ocieplanie budynków pianką poliuretanową rozprowadzaną za pomocą urządzeń natryskowych. Pianka ta posiada liczne zalety, choć nie jest również wolna od wad, jak zresztą wszystkie inne technologie ochrony termicznej. Poniżej prezentujemy kilka przykładów możliwości zastosowania pianki PUR oraz podpowiadamy który rodzaj wybrać do ocieplenia określonych elementów budynku.

Pianki PUR-wprowadzenie

Ocieplanie budynków jest powszechną praktyką, pozwalającą właścicielom i mieszkańcom na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie i przyczyniającą się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W zależności od zewnętrznego lub wewnętrznego charakteru ocieplenia najczęściej używa się wełny mineralnej, bloczków z betonu komórkowego, płyt silikatowo-wapiennych, pianek poliuretanowych lub styropianu. Ocieplanie pianką natryskową znajduje zastosowanie w obu przypadkach i to nie jedyna rzecz jaką wyróżnia się ta metoda. Jak podkreśla specjalista z inowrocławskiej firmy AGA-PUR, proces natryskiwania pianki na powierzchnię odbywa się za pomocą profesjonalnego i dedykowanego sprzętu i niemożliwe jest wykonanie go domowymi sposobami. Istnieją dwa podstawowe rodzaje pianki, różniące się budową, właściwościami i możliwościami zastosowań. Pianka zamkniętokomórkowa, bardziej sztywna i o lepszych cechach fizycznych, posiada w swojej strukturze gazy powstałe podczas procesu natryskiwania, natomiast otwartokomórkowa ma otwartą strukturę z wolnym dostępem powietrza, dzięki czemu swobodnie „oddycha” zapewniając dobrą wentylację powietrzną ocieplanych powierzchni. Należy również podkreślić, że pianki PUR posiadają klasę palności E, co oznacza materiał palny ale samo gasnący, a lepszymi właściwościami może pochwalić się jedynie wełna mineralna.

Pianki poliuretanowe-zastosowanie

Pianka PUR nadaje się nie tylko do pianowania poddaszy i stropów, ale ma zastosowanie na większości powierzchni i w większości rodzajów zabudowań prywatnych i komercyjnych. Doskonale sprawdza się w praktyce ocieplanie pianą podłóg położonych na gruncie, fundamentów i basenów, do czego najlepiej nadaje się pianka zamkniętokomórkowa; ten rodzaj pianki stosuje się również przy izolowaniu dachów płaskich. Przy dachach skośnych oraz wypełnieniach stropów belkowych stosuje się piankę otwartokomórkową, która generalnie znajduje więcej zastosowań we wnętrzach budynków dzięki swoim właściwościom wentylacyjnym i paroprzepuszaczalnym; także przy ścianach zewnętrznych ocieplanych na sucho oraz ścianach szkieletowych stosuje się piankę o otwartej strukturze. Należy pamiętać, że poza doskonałymi cechami termoizolacyjnymi, pianka PUR posiada również właściwości dźwiękoszczelne i może być pokrywana farbami lub płytami gipsowymi.

Opracowanie:

Aga-Pur Agnieszka Woźniak

Inowrocław , Dyngusowa 8

Podziel się