Artykuł sponsorowany Jak nieinwazyjnie docieplać budynki zabytkowe?

Jak nieinwazyjnie docieplać budynki zabytkowe?

Choć zgodnie z zasadami fizyki budynku wykonywanie ocieplania obiektów od środka może być kłopotliwe i szczególnie wymagające, to jednak często jest to jedyna możliwość w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków o unikalnym wystroju architektonicznym. Jak wygląda termomodernizacja obiektów zabytkowych? W jaki sposób zrobić to całkowicie nieinwazyjnie?

Dlaczego czasem nie można docieplać zabytków od zewnątrz?

Termomodernizacja obiektów zabytkowych powinna rozpocząć się analizą bilansu energetycznego całego budynku. Ocieplanie styropianem, w połączeniu z uszczelnieniem okien i brakiem wentylacji, może prowadzić do niemal natychmiastowej degradacji poprzez drastyczne zawilgocenie. Jeżeli z różnych powodów nie jesteśmy w stanie ocieplić przegrody pionowej, najlepszym wyjściem jest pozostawienie jej w pierwotnym stanie.

Następnym krokiem jest analiza możliwości termomodernizacji przegród poziomych, np. stropodachu, dachu czy stropu nad piwnicą. W związku z tym, że często obiekty zabytkowe mają dość masywne mury, same w sobie mają dobrą izolacyjność termiczną, którą można jeszcze poprawić dzięki zastosowaniu efektywnej rekuperacji czy energooszczędnej stolarki okiennej.

Renowacja zabytków w świetle prawa

Zgodnie z obowiązującymi dyrektywami istnieje program podnoszący jakość energetyczną budynków zabytkowych. Ze względu na ich unikatowy charakter architektoniczny sugeruje się wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, poprawiających charakterystykę energetyczną zabytków. Docieplanie starych budynków – przy konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego – musi odbywać się w taki sposób, aby ewentualne zmiany charakterystyki energetycznej nie wpływały na wygląd i charakter miejsc zabytkowych, w tym również użytkowanych miejsc kultu i przeznaczonych na działalność religijną.

Jak prawidłowo docieplać budynki zabytkowe?

Eksperci w dziedzinie ocieplania farbami wskazują, że jednym z najlepszych sposobów na ocieplanie budynków zabytkowych – bez konieczności użycia tradycyjnych materiałów izolacyjnych – jest wykorzystanie farby termicznej. Można ją aplikować na materiał niemal każdego rodzaju – w dowolnym kształcie. Cienka warstwa farby gwarantuje skuteczną izolację termiczną – niezależnie od stylu architektonicznego. Warto wybrać nowoczesne materiały, które pozwolą lepiej chronić dziedzictwo kulturowe w Polsce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas