Artykuł sponsorowany Instalacja kanalizacyjna w budynku

Instalacja kanalizacyjna w budynku

Instalacja kanalizacyjna stanowi nieodzowny element każdego lokalu mieszkalnego. Możemy wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje instalacji kanalizacyjnej – wewnętrzny i zewnętrzny. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo wewnętrzną instalację kanalizacyjną. Przeanalizujemy jej budowę, a także parametry techniczne, jakie powinna posiadać. Dzięki temu łatwiej Wam będzie uniknąć błędów podczas wykonywania jej projektu.

Jak działa wewnętrzna instalacja kanalizacyjna?

Zasada działania instalacji kanalizacyjnej w większości przypadków opiera się na układzie grawitacyjnym. Ścieki spływają instalacją pod własnym ciężarem. System ten może mieć również charakter mieszany. Taka konieczność zachodzi w przypadku pomieszczeń oddalonych od pionu. W takich sytuacjach stosuje się specjalne urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące. W obrębie instalacji kanalizacyjnej możemy wyróżnić podejścia pod urządzenia sanitarne, poziomy (przewody odpływowe) oraz piony.

Jakie rury stosujemy w instalacji kanalizacyjnej?

Ważnym etapem projektowania instalacja kanalizacyjnej jest wybór rur. W chwili obecnej na rynku dominują rury wykonane z tworzyw sztucznych (PCV, HDPE, PP). Największą popularnością cieszą się rury polipropylenowe. Mają wysoką odporność chemiczną i termiczną. Ponadto wykazują niską wartość współczynnika rozszerzalności cieplnej. Rury polipropylenowe doskonale tłumią drgania i jednocześnie zmniejszają poziom hałasu instalacji.

Sporą popularnością cieszą się także rury z PCV. Są odporne na działanie czynników chemicznych i mechanicznych. Odznaczają się niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej.

Wybierając poszczególne elementy instalacji warto „trzymać się” jednego producenta. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą idealnie spasowane.

Jaką średnice rur kanalizacyjnych wybrać?

Instalacja kanalizacyjna składa się z rur o ściśle określonej średnicy. Parametr ten jest uzależniony od rodzaju oraz ilości urządzeń podłączonych do danej rury. Ma to oczywiście związek z zapewnieniem jej optymalnej przepustowości. Dla rur o średnicy 40 i 50 mm długość podejścia nie powinna być większa niż 3 metry. Dla rur o średnicy 75 mm długość podejścia nie może przekraczać 5 metrów. Jeżeli odległość od podejścia jest większa automatycznie musimy zwiększyć średnicę rury o jeden rozmiar. Rozmiar rury należy także zwiększyć w sytuacji gdy:

  • pojedyncze podejście ma ponad 3 zmiany kierunku trasy,
  • różnica poziomów pomiędzy syfonem a punktem podłączenia jest mniejsza niż 1 metr.

Jakie znaczenie ma kontrola spadków i prawidłowa wentylacja?

Zachowanie odpowiednich spadków jest warunkiem prawidłowego działania całej instalacji. W przypadku rur o średnicy do 110 mm spadek powinien wynosić 2%. W przypadku rur o średnicy 160 mm spadek musi wynosić 1,5%. Istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, która chroni przed spiętrzaniem ścieków oraz wysysaniem wody z syfonów. W tym celu należy zamontować otwory rewizyjne, które umożliwią regularną kontrolę oraz czyszczenie pionów. Każdy pion powinien posiadać osobny otwór rewizyjny.

Profesjonalne usługi z zakresu montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej świadczy firma AquaTeam z Paulinowa. Korzystając z oferty firmy możecie liczyć na pełen profesjonalizm, doświadczenie oraz fachowe doradztwo w zakresie montażu instalacji kanalizacyjnej. Firma Aquateam realizuje zlecenia na obszarze całego powiatu nowodworskiego i okolic.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas