Materiał Partnera Zalety nawierzchni z kostki brukowej w ogrodzie

Zalety nawierzchni z kostki brukowej w ogrodzie

Aranżacja ogrodu oznacza nie tylko zaplanowanie roślin ozdobnych, jakie w nim umieścimy, ale również stworzenie funkcjonalnych miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Podczas gdy ogrodowy plac zabaw powinniśmy umieścić na trawniku, to inne obiekty małej architektury czy meble ogrodowe powinny mieć stabilne podłoże. Rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest kostka brukowa. Poznaj jej zalety!

Projektowanie ścieżek ogrodowych

Aranżacja ogrodu powinna pasować do stylu architektonicznego domu. Dotyczy to zarówno doboru roślin, jak i materiałów oraz zagospodarowania przestrzeni. Znaczenie ma również to, jak zamierzamy spędzać czas w ogrodzie i czy jesteśmy w stanie się nim zajmować. Im mniej czasu mamy, tym mniej wymagające powinny być rosnące w nim rośliny czy krzewy. Również ścieżki czy inne wydzielone powierzchnie powinny być dopasowane do ogólnej stylizacji. O ich charakterze decydować będzie rodzaj i układ. W otoczeniu domu spotkamy dwa rodzaje ogrodowych alejek: docelowe, prowadzące do domu i furtki, oraz spacerowe.

Materiałów, które możemy wykorzystać do wykonania nawierzchni w ogrodzie, jest wiele. Do tych powszechnie stosowanych należą:

  • kostka brukowa (z betonu, kamienia czy klinkieru);
  • drewno (w postaci okrąglaków, bali lub podkładów kolejowych);
  • kruszywo (na przykład żwir, kamień czy tłuczeń).

Już na etapie projektowania ogrodu musimy uwzględnić kolor, styl, właściwości oraz koszt ułożenia nawierzchni z poszczególnych materiałów. Układ i ilość ścieżek zależeć będzie od rozmiaru i zagospodarowania ogrodu. Na najwięcej możemy pozwolić sobie na dużej przestrzeni, gdzie kręte alejki pomogą ją zapełnić.  Choć wszystkie wymienione materiały mają swoje zastosowanie jako nawierzchnia ścieżek, to meble ogrodowe najlepiej ustawić na kostce brukowej.

Zalety kostki brukowej w ogrodzie

Kostka brukowa, jak już wspomnieliśmy, może być wykonana z kamienia, klinkieru lub betonu. W każdym z tych wariantów cechuje się wysoką trwałością dzięki procesowi wibroprasowania, któremu jest poddawana. Materiał ten jest odporny na ścieranie, obciążenia oraz działanie mrozu. Wśród dostępnych w sprzedaży rodzajów warto wybrać ten, który parametrami będzie odpowiadał natężeniu ruchu, jakie kostka brukowa będzie musiała w naszym ogrodzie wytrzymać. Pomóc nam w tym może firma, której zlecimy zaprojektowanie i założenie ogrodu, taka jak firma Twój Ogród. Na podjeździe lub ścieżkach ogrodowych najlepiej sprawdza się kostka niewielkich rozmiarów – dobrze, gdy jest ona pokryta specjalnym impregnatem. Ponadto kostka brukowa jest łatwa zarówno w montażu, jak i demontażu. Jej funkcjonalność zależy od właściwego ułożenia i dlatego zadanie to powinniśmy powierzyć fachowcom z branży brukarstwa.

Podziel się