Artykuł sponsorowany Na jakiej zasadzie działają narzędzia pneumatyczne?

Na jakiej zasadzie działają narzędzia pneumatyczne?

Na jakiej zasadzie działają narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia pneumatyczne są wykorzystywane na placach budowy i przez fachowców, jednak coraz częściej można je znaleźć wśród sprzętu będącego własnością majsterkowiczów - amatorów. Urządzenia te są wydajne, ich używanie jest wygodne, a przy ich pomocy można prowadzić szeroki zakres prac remontowych czy budowlanych. Działanie tych akcesoriów opiera się o funkcjonowanie układu pneumatycznego. Na jakiej zasadzie on pracuje? Wyjaśniamy.

Układ pneumatyczny – zasada działania

Czynnikiem roboczym, który umożliwia pracę układu pneumatycznego, jest sprężone powietrze. Dzięki kompresorom i sprężarkom powietrze to uruchamia silnik narzędzi pneumatycznych.

Sprężone powietrze, które zostało wytworzone przez kompresor, zostaje wtłoczone do cylindra. Jest on podzielony na dwie części – oddziela je od siebie wirnik. Powietrze znajdujące się w komorach cylindra nie ma jednakowego ciśnienia. Różnica między tymi wartościami musi zostać wyrównana, dlatego też powietrze przedostaje się z jednej części elementu do drugiej. To właśnie wtedy wprawiane są w ruch łopatki wirnika. W tym momencie zaczyna wytwarzać się energia kinetyczna, która następnie uruchamia wał napędowy. Wał napędowy jest na natomiast odpowiedzialny za to, aby energia ta została skumulowana w elemencie roboczym narzędzia pneumatycznego – na przykład w grocie lub w wiertle.

Układy pneumatyczne zostały wykorzystane do stworzenia wielu narzędzi. Młoty i wiertarki pneumatyczne to tylko niektóre z nich. Wynika to z faktu, że układ taki może wygenerować energię potrzebną do wykonywania najcięższych zadań na placach budowy. Mogą one służyć do realizacji prac wyburzeniowych czy wiercenia w bardzo twardych materiałach – wyjaśnia fachowiec z RG NARZĘDZIA.

Jak należy postępować z narzędziami z układem pneumatycznym?

Narzędzia pneumatyczne należy poddawać konserwacji. Polega ona na ich naoliwianiu olejem przeznaczonym specjalnie dla tego typu sprzętu. Jeśli do konserwacji zostanie użyty nieprawidłowy preparat, silnik może ulec zatarciu, a urządzenie przestanie działać.

Układ pneumatyczny należy chronić przed zanieczyszczonym powietrzem oraz wilgocią. W tym celu wykorzystuje się specjalne filtry. Nie można zapomnieć też o prawidłowym podłączeniu samego kompresora.

Ciśnienie robocze zapewnione narzędziom musi mieć odpowiednią wartość. Jeżeli będzie zbyt wysokie, sprzęt będzie szybciej się zużywał. Natomiast za niskie ciśnienie sprawia, że zmniejsza się moc takiego sprzętu.

Narzędzia pneumatyczne należy również obsługiwać zgodnie z wytycznymi i instrukcją ich producenta. Zapewnia to ich długą żywotność oraz bezawaryjne działanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas