Materiał Partnera Na czym polega działanie przeciwpożarowej instalacji tryskaczowej?

Na czym polega działanie przeciwpożarowej instalacji tryskaczowej?

Każdy obiekt komercyjny, przemysłowy lub biurowy musi zostać wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Do takich należy między innymi instalacja, umożliwiająca rozprowadzenie środka gaśniczego w razie pojawienia się ognia. Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej docenianych rozwiązań w tym zakresie są tryskacze. O ich zaletach oraz sposobie działania piszemy poniżej.

Budowa instalacji tryskaczowej

Tego rodzaju urządzenia są zaliczane do grupy stałych urządzeń gaśniczych. To zespół połączonych ze sobą rurociągów, znajdujących z reguły pod stropem z rozmieszczonymi tryskaczami. Ich usytuowanie jest określane przez przepisy przeciwpożarowe oraz budowlane, stąd też wykonanie takiej instalacji należy powierzyć fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami, na przykład firmie Tapi z Otomina.

Tryskacze, inaczej nazywane również główką tryskaczową to podstawowe elementy takiej armatury, ponieważ to one są odpowiedzialne za rozprowadzenie substancji gaśniczej, znajdującej się w rurociągach. Dzieje się to na skutek reakcji ich termoczułego komponentu – ampułki, topika bądź elementu bimetalicznego na wysoką temperaturę. Ten topi się lub pęka, uwalniając wodę, sprężone powietrze lub azot. Całość instalacji połączona jest z zaworem kontrolno-alarmowym, który po przepływie substancji uruchamia dzwon alarmowy. Tryskacze działają aż do momentu ręcznego odcięcia jej dopływu.

Typy urządzeń tryskaczowych

Taka armatura przeciwpożarowa może być wykonana w oparciu o odmienne środki gaśnicze. W związku z tym wyróżnia się kilka jej rodzajów. Jednym z nich są tryskacze mokre, w których rozprowadzana substancja to woda. Jest najpopularniejszym rozwiązaniem i stosuje się ją wszędzie tam, gdzie nie występuje ryzyko zamarznięcia bądź odparowania cieczy. W przeciwnym razie konieczne staje się montaż tryskaczy suchych, czyli uwalniających z instalacji sprężone powietrze bądź azot. Można ją znaleźć w przestrzeniach narażonych na mróz, czyli wielopoziomowych parkingach lub halach magazynowych. Obydwa systemy da się ze sobą połączyć w postaci instalacji hybrydowej, gdzie do części pomieszczeń doprowadzana jest woda, a tam, gdzie nie jest to możliwe – sprężone powietrze. Ostatnia możliwość to mechanizmy sterowane, znajdujące się w obiektach, gdzie istnieje duże ryzyko przypadkowego aktywowania instalacji przeciwpożarowej i związanych z tym dużych strat.

Zalety montażu tryskaczy

Główna zaleta takie armatury to aktywacja wyłącznie tych głowic, które znajdują się w pomieszczeniach, gdzie występuje pożar. Pozwala to na znaczne oszczędności w zakresie zużytej wody, co przekłada się też na ochronę zasobów naturalnych. To jeden z niezawodnych systemów gaśniczych, który jest stosowany w budynkach użyteczności publicznej, ale również biurowcach czy zakładach przemysłowych. Przede wszystkim są inwestycją korzystną finansowo dla właścicieli poszczególnych obiektów. Instalację tryskaczową można z łatwością zintegrować innym istniejącymi już systemami bezpieczeństwa. Ponadto możliwość zastosowania odmiennych substancji gaśniczych sprawia, że rozwiązanie będzie sprawdzać się niemal w każdym obiekcie, niezależnie od jego przeznaczenia.

Opracowanie:

Tapi Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo instalacyjne

Gdańsk , Kartuska 418

Podziel się