Artykuł sponsorowany Na czym polega audyt fotowoltaiczny i dlaczego warto go zlecić?

Na czym polega audyt fotowoltaiczny i dlaczego warto go zlecić?

Świat i Europa stoją przed ogromnym wyzwaniem, kryzys klimatyczny stał się faktem. Koniecznym jest zwiększanie redukcji emisji dwutlenku węgla. Nasza gospodarka bazuje na energii pozyskiwanej z surowców kopalnianych i wiele wskazuje na to, że węgiel przez kolejne dziesięciolecia będzie podstawowym surowcem energetycznym. Wiąże się to z ogromnymi kosztami dla Polski, w postaci kar za przekroczenie dopuszczalnych norm emisji dwutlenku węgla. Koszty te poniosą krajowi producenci energii elektrycznej, a w konsekwencji rolnicy, przedsiębiorcy i odbiorcy indywidualni.

Energetyka jest kluczowym elementem gospodarki. Wzrost cen prądu przekłada się bezpośrednio na podwyżkę cen towarów i usług. O ile nie mamy wpływu na to ile zapłacimy za litr paliwa, lub za masło w sklepie, o tyle o wydatkach ponoszonych bezpośrednio na energię elektryczną możemy decydować. Jak? Inwestując we własną „elektrownię”. Fotowoltaika, bo o niej piszę, wykorzystuje promienie słoneczne padające na panele i zamienia je na prąd pożytkowany później do zasilenia przemysłowych i domowych urządzeń. To inwestycja proekologiczna a przede wszystkim uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej.

Każda inwestycja wymaga weryfikacji i sprawdzenia czy będzie dla nas korzystna. W tym celu warto zlecić wykonanie audytu fotowoltaicznego.

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny jest to ocena opłacalności i optymalizacja kosztów inwestycyjnych, skalkulowana w oparciu o wymogi i zapotrzebowanie zgłoszone przez inwestora. W szczególnym przypadku audyt może wykazać nieopłacalność inwestycji.

Etapy przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego przez EcoSol

Audyt fotowoltaiczny polega na oględzinach miejsca inwestycji i przeprowadzeniu wywiadu z inwestorem, mających na celu ustalenie kluczowych dla inwestycji elementów:

  • Określenie potrzeb inwestora – zapotrzebowanie energetyczne.
  • Wybór systemu montażowego – gruntu lub dachu. W przypadku chęci umieszczenia paneli na budynku, głównym zadaniem jest ocenienie konstrukcji nośnej dachu, by w odpowiedni sposób dobrać do niego sposób montażu paneli fotowoltaicznych.
  • Analiza zacienienia – ocena aktualnego jak i przyszłego zacienienia paneli fotowoltaicznych. Bardzo ważny element ze względu na wydajność pracy paneli fotowoltaicznych.
  • Dobór instalacji fotowoltaicznej – jest to etap, w którym dobierana jest odpowiednia instalacja: typ paneli oraz falownika, uwzględniające lokalizację, kąt nachylenia a także straty, które ponoszone są w wyniku zacienienia; następnie wyliczana jest na tej podstawie dokładna ilość produkowanej przez tę instalację energii.
  • Analiza ekonomiczna – ocena czy montaż instalacji fotowoltaicznej będzie opłacalny. Analiza uwzględnia sposób finansowania instalacji, wzrost cen energii a także rozliczanie się z dostawcą energii.

Czy audyt fotowoltaiczny jest obowiązkowy?

Wykonanie audytu fotowoltaicznego jest obowiązkowe tylko dla instytucji publicznych. Jednak zaleca się jego zlecenie w każdym przypadku, aby ocenić wszystkie aspekty dotyczące planowanej inwestycji i ustalenie czy ta inwestycja się opłaci.

Komu możemy zlecić wykonanie audytu fotowoltaicznego?

Przeprowadzeniem audytu fotowoltaicznego powinny zajmować się tylko i wyłącznie osoby do tego wyszkolone.

Bezpłatny audyt przeprowadzą pracownicy EcoSol, Autoryzowanego Partnera Stilo Energy.

Kontakt: tel.: 798 911 222; email: ecosol.pl@wp.pl

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas