Artykuł sponsorowany Czy instalacja fotowoltaiczna będzie się nam opłacać?

Czy instalacja fotowoltaiczna będzie się nam opłacać?

Panele fotowoltaiczne są dostępne już jakiś czas na rynku. Cieszą się dużym zainteresowaniem i traktowane są jako dobra alternatywa dla wcześniejszych, nieekologicznych rozwiązań. Mimo to, w Internecie możemy znaleźć dość skrajne opinie na temat ich opłacalności. Jak to jest z ich instalacją i czy to się w ogóle opłaca?

Jak to działa?

W prostych słowach: gdy zamontujemy instalację fotowoltaiczną, mamy dwa wyjścia – albo korzystać z niej na bieżąco, albo odprowadzać wyprodukowaną energię do elektrowni. W pierwszym wypadku musimy zaopatrzyć się w akumulatory, które tę energię będą składować. Inaczej moglibyśmy korzystać z urządzeń elektrycznych tylko wtedy, gdy świeci słońce – i to akurat na nasze panele. W drugim przypadku natomiast, oddajemy tyle energii dla elektrowni, ile zebraliśmy, a ona w zamian dostarcza nam energię przez cały rok. Oczywiście, ta energia nie jest za darmo – łączny koszt energii w całym roku zostaje pomniejszony mniej więcej o tyle, ile przekazaliśmy. Łącznie możemy od elektrowni odebrać 80% wytworzonego prądu. 20% idzie na koszty przesyłu i obsługi sieci elektrycznej.

Czy to jest opłacalne?

Precyzyjne określenie korzyści ekonomicznych jest praktycznie niemożliwe ze względu na zmienność różnych czynników. Można szacunkowo założyć wartości, jednak efekty mogą się rozbiegać z oczekiwaniami. Przede wszystkim musimy określić, jaką ilość energii będziemy potrzebowali w ciągu roku. Średnio, w domach jednorodzinnych, rocznie płacimy za prąd od 1800 zł do 3000 zł. Przeciętne zużycie energii to około 4000 kWh. Jednak z racji kosztów pobieranych przez elektrownię, musimy pozyskać ze słońca przynajmniej 5000 kWh, aby mieć darmową energię. Jeśli dostarczymy elektrowni mniej, zapłacimy za resztę jak zwykły odbiorca. Nadmiar nie przyniesie nam żadnej korzyści. Przy aktualnych cenach prądu – ok. 0.6 zł/kWh – instalacja fotowoltaiczna zwróci się po około 10 latach. Jednak w momencie, gdy 10 lat minie, nie będziemy musieli już nic płacić. Zakładając oczywiście, że damy radę wytworzyć wystarczającą ilość energii.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeliczyć raz jeszcze wszelkie za i przeciw. 

Warto również pójść po poradę do specjalistów – takich jak Polgreen Mariusz Dziubiński – którzy nie tylko profesjonalnie pomogą nam w montażu, ale również doradzą, jakie ogniwa będą dla nas najlepsze, czy będzie to dla nas opłacalne i jak dostosować samą instalację, aby była maksymalnie wydajna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas