Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj pompy ciepła?

Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj pompy ciepła?

Systematycznie rosnące ceny opału sprawiają, że wciąż zwiększają się koszty ogrzewania, przez co wydatki na ten cel stanowią coraz pokaźniejszą część budżetu wielu rodzin. Sposobem na zmianę tej sytuacji jest skorzystanie z możliwości, jakie oferują pompy ciepła. Nie tylko są niezwykle tanie w użytkowaniu, a zatem zwracają się bardzo szybko, ale również okazują się bardzo ekologiczne, przyczyniając się do poprawy stanu powietrza.

Jak działa pompa ciepła?

Zalety wiążące się z używaniem pomp ciepła wynikają ze sposobu funkcjonowania takich urządzeń. Pompy nie wytwarzają energii, a jedynie odbierają ją z otoczenia. W pompach gruntowych będzie to ciepło dostępne w ziemi, utrzymującej stałą, przynajmniej kilku stopniową temperaturę, poniżej znajdującej się na około 1,5 metra tzw. głębokości przemarzania. W przypadku montażu pompy ciepła odbierającej energię z otaczającego ją powietrza działanie systemu jest możliwe, ponieważ przez większość roku jego temperatura rzadko kiedy efektywnie spada poniżej zera.

Każda pompa ciepła jest wyposażona w wymiennik ciepła. Krążący w nim czynnik jest w stanie odebrać energię nawet przy niewielkiej różnicy temperatur, bardzo szybko rozgrzewając się o kilka lub kilkanaście stopni. Temperatura ta jest jeszcze zbyt niska na potrzeby grzewcze, jednak sytuacja zmienia się po zadziałaniu sprężarki, która zwiększa ciśnienie czynnika. Wzrost temperatury towarzyszący zwiększaniu się ciśnienia sprawia, że czynnik staje się na tyle ciepły, by móc ogrzać wodę do temperatury 35–55°C. Jedynym ponoszonym kosztem jest tu cena prądu potrzebnego do działania pomp obiegowych, sprężarki oraz automatyki i sterowania.

Co wiąże się z montażem poszczególnych rodzajów pomp ciepła?

Różne rodzaje pomp ciepła mają zupełnie inne wymogi, jeśli chodzi o sposób montażu, a także odmienną specyfikę działania. Najważniejszą cechą pomp gruntowych jest to, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez cały rok. Problemem jest jednak montaż wymiennika ciepła. W wersji poziomej zajmuje on dużą powierzchnię, która w praktyce powinna pozostać „pusta”. Wymiennik pionowy oznacza z kolei wysoki koszt wierceń i zakupu odpowiednich sond. Problemów takich nie generują powietrzne pompy ciepła, które są ustawiane w pobliżu ścian budynku, najlepiej od dobrze nasłonecznionej strony południowej. W takim jednak przypadku działanie pompy w czasie silniejszych mrozów musi być wspomagane dodatkowym źródłem ciepła.

Warto pamiętać, że podłączenie pompy ciepła i jej rozruch muszą być przeprowadzone przez odpowiednio przeszkolonego instalatora. Dobrym sposobem będzie więc zdanie się w tym zakresie na pomoc doświadczonej firmy np. MK KlimaGut z Proszowic, specjalizującej się w montażu i serwisowaniu pomp ciepła, klimatyzacji oraz systemów wentylacyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas