Materiał Partnera Dlaczego analiza składu spalin w kotłach kondensacyjnych jest tak istotna?

Dlaczego analiza składu spalin w kotłach kondensacyjnych jest tak istotna?

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na zakup nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Pomimo odczuwalnie wyższej ceny urządzenia tego typu charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami eksploatacyjno-wydajnościowymi, dlatego też współcześnie postrzega się je w kategoriach jednej z najatrakcyjniejszych dostępnych opcji. Aby wszystko funkcjonowało tak, jak należy, podczas pierwszego uruchomienia niezbędna się analiza składu spalin. Co warto wiedzieć na ten temat?

Spaliny pod pełną kontrolą


Kotły kondensacyjne jako nowoczesne urządzenia grzewcze zostały zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymywać stałą wartość mieszaniny gazu i powietrza. Pozwala to zachować optymalną wydajność funkcjonowania i wykorzystać całą dostępną moc. Za cechę charakterystyczną kotłów kondensacyjnych z pewnością można uznać fakt, że zaprogramowanie właściwych parametrów spalania nie jest możliwe bez wykonania rzetelnej analizy składu spalin. Jednakże w przeciwieństwie do urządzeń z otwartą komorą spalania, czynności tych nie da się wykonać bez specjalistycznego analizatora.

Dlaczego proces ten jest aż tak istotny? Ewentualne odchylenia od norm podawanych przez producenta świadczą o pojawieniu się awarii takiej jak np. rozszczelnienie przewodów. Kotły kondensacyjne wymagają również tzw. pierwszego uruchomienia, podczas którego wykwalifikowany serwistant koryguje zawartość dwutlenku węgla oraz sprawdza poziom tlenku węgla w spalinach. Jedynie precyzyjne ustawienie wszystkich parametrów może zagwarantować wydajne i przede wszystkim bezpieczne korzystanie z urządzenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Z jaką częstotliwością wykonuje się pomiary składu spalin?


Poza pierwszym uruchomieniem, które w przypadku kotłów kondensacyjnych traktuje się w kategoriach oczywistości, profesjonalna analiza składu wydobywających się z układu spalin powinna być wykonywana jeszcze w 2 przypadkach. Mowa tutaj przede wszystkim o corocznych przeglądach serwisowych. Trzeba również wyraźnie zaznaczyć, że jeżeli użytkownikowi uda się zauważyć niepokojące objawy takie jak spadek wydajności grzewczej czy znacznie głośniejsza praca urządzenia, powinien on jak najszybciej powiadomić o tym specjalistów. Czas reakcji jest tutaj absolutnie kluczowy, ponieważ ewentualna nieszczelność w przewodzie spalinowym może przyczynić się nie tylko do zablokowania pieca, ale także do jego zniszczenia.

Pracownicy Przedsiębiorstwa Usługowego Insert gwarantują swoim klientom kompleksowe podejście na naprawy i serwisu kotłów. Wykwalifikowany personel pojawia się na miejscu tak szybko, jak tylko jest to możliwe wraz z niezbędnym wyposażeniem. Jeżeli analiza składu spalin wykaże nieprawidłowości, fachowcy przechodzą do zdiagnozowania i usunięcia usterki. Wszyscy zainteresowani każdorazowo mogą liczyć na atrakcyjne warunki cenowe oraz partnerską atmosferę współpracy.

Opracowanie:

Przedsiębiorstwo Usługowe Insert Tomasz Łęga

Koszalin , marsz. Piłsudskiego 90 lok. 306

  • tel. 609 316 202

Podziel się