Materiał Partnera Jak często powinieneś zlecać przegląd kotła gazowego i kto może go wykonać?

Jak często powinieneś zlecać przegląd kotła gazowego i kto może go wykonać?

Ogrzewanie gazowe jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza że obecnie nawet na wsiach istnieje możliwość przyłączenia się do sieci gazowych. Mogą być one całkowite bezpieczne tylko wtedy, kiedy są okresowo kontrolowane przez specjalistów. Nadmiernie wyeksploatowane kotły gazowe stanowią bowiem zagrożenie nie tylko wybuchu, ale również ulatniania się niebezpiecznych związków lotnych. Jak często zlecać kontrolę?

Jak bezpiecznie użytkować piec gazowy?

Najważniejszy jest oczywiście zakup solidnego modelu, który będzie zabezpieczony na wypadek wszelkich podstawowych usterek. Pieców gazowych nie warto kupować używanych, gdyż często są one wyeksploatowane do granic możliwości. Również montaż lepiej zlecić profesjonalne firmie, niż kombinować na własną rękę.

Podczas wyboru pieca gazowego, powinieneś zwracać uwagę na takie elementy jak:

  • Sposób odpalania – te działające na iskrę elektryczną są nowocześniejsze i bardziej oszczędne;
  • Możliwość łatwego regulowania strumienia wody;
  • Elektroniczny wyświetlacz temperatury wody;
  • Moc piecyka – na standardowy dom jednorodzinny powinno to być co najmniej 30 kW. 

Jak często i komu zlecać przegląd?

Przeglądy techniczne są regulowane zarówno przez producentów pieców, jak i Prawo Budowlane. Najczęściej jest to coroczna konserwacja, mająca na celu zapobiegać nadmierną eksploatację i szybkie eliminowanie pojawiających się drobnych usterek. Najlepszym rozwiązaniem jest zamawianie usług serwisowych w okolicy później wiosny i lata, czyli poza sezonem grzewczym. W razie jakichkolwiek problemów piec będzie mógł zostać odłączony na kilka dni i nie wpłynie to na komfort życia. Przeglądy techniczne pieców może wykonywać tylko odpowiednio do tego uprawniona osoba, dlatego najlepiej korzystać z usług zaufanych i znanych już na rynku firm. Giżycki Serwis Urządzeń Grzewczych i Wentylacyjnych posiada wykwalifikowanych pracowników i lata doświadczenia w branży. 

Do korzyści płynących z regularnego wykonywania przeglądów technicznych zaliczamy:

  • Konserwacja zapewnia zwiększenie sprawności, a tym samym mniejsze zużycie opału;
  • Mniejsza emisja substancji chemicznych, mających negatywny wpływ na środowisko naturalne;
  • Zabezpieczenie przed wydzielaniem się szkodliwych związków do wnętrza domu.
  Kontrola pieca gazowego polega nie tylko na sprawdzeniu samej komory spalania wraz z podzespołami, ale również takich elementów, jak palnik, filtry wody i gazu oraz wymiennik ciepła. Przedstawiciel serwisu powinien również skontrolować stan pompy obiegowej i w razie takiej konieczności, wymienić uszczelki.

Podziel się