Materiał Partnera Na co należy zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Zdecydowaliśmy, że chcemy parking, podjazd lub ścieżkę z kostki brukowej. Jaką kostkę brukową wybrać, aby jak najdłużej spełniała swe funkcje i jednocześnie dobrze się prezentowała? Warto pamiętać, że to przeznaczenie nawierzchni oraz rodzaj gruntu wpływają na wybór kostki brukowej oraz jej grubości. Na co więc należy zwrócić uwagę kupując kostkę brukową?

Grubość kostki, a rodzaj nawierzchni

Współcześnie, kostka brukowa jest dostępna w bardzo różnych kształtach, kolorach i grubościach. Jest w czym wybierać. Poza jednak ich estetycznym wyglądem, warto skupić się także na ich parametrach i przeznaczeniu. Grubość kostki wybierzemy w zależności od ciężkości obciążenia, na które będzie narażona. Naturalnie, kostka w ogrodzie będzie cieńsza niż ta na podjeździe samochodowym. Ścieżki ogrodowe mogą mieć grubość około 4 cm. To wystarczająca grubość na ścieżkach, na których porusza się człowiek. Jednak tam, gdzie odbywa się ruch samochodowy możemy potrzebować kostki o grubości od 6 aż do 8 cm. Zastosowanie odpowiedniej kostki brukowej sprawi, że będzie ona trwała i służyła nam długie lata. Dokładnie sprawdzajmy jakość kostki i pamiętajmy, że powinna ona być opatrzona obowiązującymi certyfikatami, aby rzeczywiście była wytrzymała.

Kształt, rozmiar i kolor kostki

Poza grubością istotna jest również wielkość i kształt kostki brukowej. Jeśli chodzi o wielkość, jest ona uzależniona od prostoty lub skomplikowania naszej ścieżki czy podjazdu. Im droga bardziej kręta czy zdobiona, tym mniejsze kostki są potrzebne, aby nie trzeba było ich ciąć, co może wyglądać nieestetycznie. Kształt kostki ma już mniejsze znaczenie praktyczne, a bardziej wizualne i możemy go dobrać w zależności od upodobań czy innych elementów ogrodu, aby się wzajemnie dobrze komponowały. Podobnie, dużą wolność mamy w zakresie wyboru koloru kostki. Jeżeli mamy wątpliwości i nie wiemy na jaką kostkę brukową się zdecydować, jaka byłaby najlepsza zawsze możemy poradzić się specjalistów – doświadczonych i dobrych brukarzy z firmy brukarskiej typu Trojan Przedsiębiorstwo handlowo- usługowe. Świadczą oni usługi brukarskie od lat, więc na pewno będą potrafili pomóc. Warto pamiętać, że choć możemy sami pokusić się o ułożenie kostki brukowej, jest to wieloetapowa i złożona praca. Jeżeli zależy nam na trwałym efekcie, warto zaufać brukarzom.

Opracowanie:

Podziel się