Materiał Partnera Czym wyłożyć chodnik w ogrodzie? Kostka granitowa, brukowa

Czym wyłożyć chodnik w ogrodzie? Kostka granitowa, brukowa

Opaska wokół domu pozwala ograniczyć rozpryski podczas deszczu, dzięki czemu elewacja nie ulega zabrudzeniu. Pełni również funkcję estetyczną, podkreślając charakter budynku i porządkując jego otoczenie. Jeśli jednak opaska zostanie źle zrobiona, ściany fundamentowe mogą zawilgotnieć. Jakich materiałów najlepiej użyć do stworzenia otoczenia domu i w jaki sposób to zrobić?

Czym jest opaska wokół domu?

Część fachowców uważa, że opaska pozwala utrzymywać elewację w czystości podczas opadów. Może służyć również jako estetyczny chodnik, a dodatkowo pełni funkcję typowo użytkową. Należy jednak pamiętać, że chodnik ten powinien być zawsze układany z materiałów, które przepuszczają wodę. Dlaczego?

Woda z opadów atmosferycznych wsiąka w ziemię – na przykład przez trawnik lub opaskę, która przepuszcza wilgoć. Część z niej dociera do poziomu wód gruntowych, ale pozostała część odparowuje. Proces ten nazywa się samoosuszaniem się gruntu. W momencie, gdy opaska stworzona jest z materiału nieprzepuszczalnego, przy ścianach fundamentowych powstaje stale wilgotna strefa, ponieważ woda nie ma jak odparować. Może to skutkować zagrzybieniem i zawilgoceniem fundamentów.

Opaska z kostki brukowej

Jak wspominaliśmy, opaska powinna być stworzona z materiału, który przepuszcza wilgoć. Dlatego lepiej zrezygnować z wylania pod domem betonu. Trzeba też pamiętać, że do wykonania podkładu pod układanie kostki brukowej może być użyty żwir, piasek lub pospółka. Nie sprawdzi się w tej roli beton ani podsypka cementowo-piaskowa.

W roli chodnika wokół domu świetnie sprawdza się kostka brukowa. Jest przede wszystkim łatwa w utrzymaniu. Pielęgnacja kostki ogranicza się do cyklicznego przemywania wodą oraz delikatnego oczyszczania. Niezbędne jest również usuwanie wyrastających pomiędzy kostkami roślin. Ponadto, bruk jest odporny na ścieranie oraz zmienne warunki atmosferyczne, nie są straszne mu mrozy ani deszcze, jak również wysokie temperatury. Wykazuje także wysoką wytrzymałość.

Kostka granitowa również doskonale sprawdzi się jako materiał na opaskę przy domu. Cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia oraz wytrzymałością. Granit uchodzi za jeden z najmocniejszych kamieni.

Układanie kostki brukowej i granitowej wokół budynku

Aby opaska spełniała swoją rolę, jej stworzeniem powinna zająć się specjalistyczna firma. Poszukując fachowca z okolic Padniewka, warto zwrócić uwagę na firmę Rom-bruk. Świadczy usługi układania kostki granitowej i brukowej na wysokim poziomie. Wybór profesjonalistów daje gwarancję dobrze wykonanego zadania i wysokiej jakości chodnika wokół posesji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas