Artykuł sponsorowany Montaż okien i drzwi praktyczne porady

Montaż okien i drzwi praktyczne porady

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wybór okien i drzwi jest natomiast kluczowym elementem zamknięcia stanu surowego otwartego naszego domu. Do kupna dobrych jakościowo produktów niezbędna jest wiedza na temat parametrów i wymogów budowlanych. Podobnie jest w przypadku montażu stolarki budowlanej, który powinniśmy zlecić profesjonalistom. Nieprawidłowy jej montaż może spowodować, że nawet najlepszy produkt nie będzie spełniać swojej funkcji.

Prawidłowy montaż drzwi i okien jest kluczowym elementem związanym z ich zakupem. Rosnące wymagania dotyczące izolacji oraz panujący trend na budowę wysokoenergetycznego domu sprawia, że poszukujemy produktów, które spełnią nasze oczekiwania. Jednak bez fachowej pomocy ze strony profesjonalistów nawet najlepsze okna i drzwi wejściowe mogą nie spełnić swojej funkcji. Dlatego tak ważne jest znalezienie wyspecjalizowanej firmy wykończeniowej, która zagwarantuje prawidłowy montaż zakupionej stolarki budowlanej.

Na czym polega prawidłowy montaż okien?

Wybór okien i sposób ich osadzenia powinno zaplanować się już w momencie ich zakupu. Położenie okien zależy od budowy ściany, grubości muru, grubości warstwy ocieplenia oraz metody montażu. Jak wskazuje Dariusz Domel właściciel firmy Daro, udział okien w zmniejszeniu strat energii budynku wynosi nawet 25%. Dlatego tak ważne jest określenie wszystkich wymienionych parametrów co pozwoli ograniczyć utratę ciepła z nowopowstałego budynku.

Przy montażu okna niezbędne jest jego poprawne usytuowanie, aby zapewnić najmniejsze straty ciepła. Ważne jest też określenie rodzaju ścian. Przy ścianach jednowarstwowych okna montuje się w połowie grubości muru. Z kolei w przypadku ścian dwuwarstwowych montaż powinno się wykonać przy zewnętrznej krawędzi muru. Dariusz Domel zaleca montaż warstwowy okien, który pozwala poprawić parametry izolacyjne miejsca, w którym okno styka się z murem. W tym przypadku stosuje się dodatkowe zabezpieczenie izolacji cieplnej. Polega to na dodaniu dwóch warstw izolacyjnych: zewnętrznej i wewnętrznej. Od wewnątrz musi być to warstwa paroszczelna, a od zewnątrz zaś – paroprzepuszczalna. Jej zadaniem jest też zabezpieczenie przed przenikaniem wody podczas obfitych opadów. Jest to bardzo ważne, ponieważ długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią zapewnia tylko sucha warstwa izolacji. Materiał stosowany do izolacji powinien być niskoprężny i użyty w takiej ilości, aby nie powodował wypaczania okien.

Na czym polega prawidłowy montaż drzwi?

Podobnie jak w przypadku okien, montaż drzwi zewnętrznych zależy od konstrukcji ścian zewnętrznych i jest ważny dla ograniczenia ubytku ciepła z budynku. Należy uniknąć powstania obwodowego mostku termicznego. Trzeba podkreślić, że w każdej ścianie jest innych rozkład temperatury. Dlatego oś symetrii przekroju ościeżnicy powinna przebiegać w miejscu, gdzie przy temperaturze -15°C na zewnątrz w ścianie panuje temperatura 0°C. Dzięki temu zabiegowi unikniemy przemarzania na styku ościeżnicy i muru.

Drzwi zewnętrzne powinny być montowane ze wskazaniami:

  • w ścianie jednowarstwowej w połowie ściany, co zapewnia podobny rozkład temperatury w murze i drzwiach;
  • w ścianie dwuwarstwowej na zewnętrznej krawędzi ściany, na granicy warstwy nośnej i ocieplenia. W tym przypadku ościeżnica w trakcie ocieplania jest przykrywana warstwą termoizolacyjną i tynkiem co znacznie zmniejsza ubytek ciepła z budynku.
  • w ścianie trójwarstwowej ościeżnica powinna być umieszczona w warstwie izolacji termicznej.

Drzwi wejściowe charakteryzują się znaczną wagą i częstotliwością otwierania. Z tego względu montaż ościeżnicy powinien być stabilny i mocny. Istnieje Najczęściej do montażu stosuje się kotwy, które zamurowuje się na stałe do ściany, a następnie mocuje do ościeżnicy. Metoda ta wymaga montażu drzwi w trakcie budowy domu. Innym sposobem jest wykorzystanie kołków rozprężnych tzw. dybli. Metoda ta może być stosowana w remontowanym lub nowopowstającym budynku. W tym przypadku ważne jest dostosowanie użytych kołków do rodzaju muru, a dyble powinny znajdować się przynajmniej w trzech miejscach ościeżnicy.  

Regulacja ważny ostatni krok

Prawidłowo wykonany montaż drzwi i okien powinien zakończyć się ich wyregulowanie. Zawiasy w oknach muszą zostać sprawdzone, a w przypadku, jeśli okno nie otwiera się lub nie zamyka prawidłowo powinny zostać wyregulowane zgodnie ze wskazaniami producenta. W przypadku drzwi ważna jest regulacja zawiasów, sprawdzenie zamków, aby klucze przekręcały się bez oporów, a bolce wchodziły bez ocierania gniazda ościeżnicy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas