Materiał Partnera Roboty ziemne - Czym są oraz co warto o nich wiedzieć?

Roboty ziemne - Czym są oraz co warto o nich wiedzieć?

Planując jakąkolwiek budowę, niezależnie od jej rodzaju musimy pamiętać, że jednym z pierwszych etapów poza oczywiście wykonaniem projektu jest przygotowanie gruntu, czyli szeroko pojęte roboty ziemne. Warto więc zająć się chwilę tym tematem, by dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o robotach ziemnych. Poniżej opisujemy wszystko to, co powinniśmy wiedzieć w temacie robót ziemnych.

Czym są roboty ziemne?

Zaczynając od początku, warto dowiedzieć się czym tak naprawdę są roboty ziemne. Ten rodzaj prac to nic innego jak prace związane z wydobywaniem gruntu naturalnego znajdującego się w miejscu planowanej budowy oraz jego późniejszym zagęszczaniem po to, by przygotować je w sposób idealny do dalszych prac budowlanych. Warto oczywiście wspomnieć o tym, że roboty ziemne na większą skalę wykonuje się przy pomocy ciężkich maszyn budowlanych takich, jak chociażby koparki czy koparko-ładowarki, zaś gdy mamy do wykonania mniejsze prace z tym związane, to możemy użyć narzędzi ręcznych

Klasyfikacja robót ziemnych

W kategorii robót ziemnych mamy możliwość podziału ich na kilka sposobów, a pierwszym z nich dotyczy sposobu urabiania gruntów i dzielimy go na:

  • Prace ręczne (przy użyciu narzędzi ręcznych takich jak łopaty czy grabie).

  • Prace z użyciem ciężkich maszyn (koparka, młoty pneumatyczne, spycharki, zagęszczarki itp.).

  • Prace z użyciem materiału wybuchowego (najczęściej jest to dynamit).

Drugi podział dotyczy zakresu prac i tu wymienić możemy:

  • Prace przygotowawcze - Jest to etap, podczas którego z placu budowy usuwane są wszelkiego rodzaju stare konstrukcje oraz zbędne elementy architektury, teren zostaje odwodniony i ułożona zostaje linia energetyczna.

  • Prace podstawowe - To nic innego jak przystosowanie terenu poprzez jego odpowiednie ukształtowanie.

  • Prace wykończeniowe - W tym etapie robi się wszystko, co związane jest z wyrównywaniem wykopów a także sadzeniem zieleni oraz adaptacją małej architektury.

Kolejny podział robót ziemnych to:

  • Nasypy - Są to prace, podczas których usypuje się kontrolowane bądź niekontrolowane wały oraz nasypy ziemne

  • Wykopy - Tutaj wszystko polega oczywiście, jak nazwa na to wskazuje, z wykopywaniem gruntu, a możemy je podzielić na wykopy wąsko oraz szeroko przestrzenne, trwałe i tymczasowe.

Ostatni podział to tak zwane:

  • Roboty liniowe - Wykonuje się je na wąskich pasach terenu w celu na przykład montażu różnego rodzaju instalacji bądź też do wytyczenia linii drogi, która będzie biegła w danym miejscu.

  • Roboty powierzchniowe - Są to prace, podczas których wykonuje się niwelację terenu i dostosowuje się go pod wzniesienie danej konstrukcji budowlanej.

Komu warto zlecić roboty ziemne?

Prace, która mieści się w kategorii robót ziemnych, powinniśmy zlecić tylko i wyłącznie profesjonalnej firmie budowlanej takiej jak Kryspol, która dysponuje odpowiednim, wysokiej jakości sprzętem oraz ma w swojej załodze doświadczonych pracowników, którzy zdecydowanie znają się na swojej pracy i wykonują ją bardzo sumiennie.

Opracowanie:

Podziel się