Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo wylać posadzkę?

Jak prawidłowo wylać posadzkę?

Jednym z pierwszych etapów prac wykończeniowych jest wylewanie posadzek. Od sposobu jego przeprowadzenia zależy poczucie stabilności, ale także komfort termiczny panujący w domu. Jest to proces złożony oraz wieloetapowy, który wymaga nie tylko doświadczenia i dokładności, ale również znajomości materiałów, które pozwalają stworzyć izolację dla powstającej podłogi.

Przygotowanie podsypki

Wykonywanie posadzki bezpośrednio na gruncie powinno rozpoczynać się od podsypki, która stanowi bazę pod płytę betonową. Musi być ona wyłożona pomiędzy ścianami lub ławami fundamentowymi. Na gruncie, gdzie wykładana jest posypka, nie może być humusu i musi być on wstępnie wyrównany. Kruszywo musi być rozdrobnione oraz ubite, wówczas może stanowić podstawę do wylania betonu. Warto rozważyć wykorzystanie odmiany keramzytowej, która wyróżnia się właściwościami utrzymywania ciepła, tłumaczy Jarosław Kuruc specjalizujący się w pracach budowlanych i wykończeniowych.

Wyłożenie mieszanki betonowej oraz przygotowanie izolacji

Mieszanka betonowa przeznaczona do wylania podłogi powinna być gęsta. Następnie układa się na niej izolację ochronną przed wilgocią. Zazwyczaj jej materiał stanowi papa lub folia budowlana, rzadziej uzupełnione polistyrenem ekstrudowanym, jednak ma on dobre właściwości izolacyjne i jest nienasiąkliwy. Na tym etapie należy zadbać też o osłonę termiczną, wybierając ją, trzeba pamiętać o tym, by współczynnik przenikania ciepła U nie był większy niż 0,45 W/m2, wówczas będzie ona stanowić miejsce straty ciepła.

Przygotowanie podkładu podłogowego

Następnym punktem wylewania podłogi jest wykonanie podkładu. Sposobów i materiałów do jego przygotowania, wśród nich najpopularniejsze to: folia budowlana połączona z zaprawą podkładową. Może on być uzupełniony wylewkami samopoziomującymi, które stosuje się zwłaszcza pod panele i wykładziny. Kolejnym sposobem jest tzw. suchy jastrych, który wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych na dodatkowej warstwie kruszywa. Staje się on coraz bardziej popularny, ze względu na to, że skraca on czas instalacji. Tak przygotowana powierzchnia może stanowić bazę do wyłożenia posadzki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas