Artykuł sponsorowany Malowanie ścian - o czym należy pamiętać?

Malowanie ścian - o czym należy pamiętać?

Prace wykończeniowe obejmują między innymi malowanie ścian. Jest to zadanie, które nie może zostać wykonane byle jak - a ponadto niezbędne jest odpowiednie przygotowanie ścian przed malowaniem. Zanim przejdziemy do ich malowania konieczne jest szpachlowanie i nałożenie gładzi. O czym należy pamiętać podczas malowania ścian? Co jest niezwykle istotne? O tym w naszym artykule - zachęcamy do jego przeczytania.

Przygotowanie ścian - co należy wykonać?

Zanim przejdziemy do malowania ścian, to należy je odpowiednio przygotować. Jednym z kroków powinien być wybór odpowiedniej farby. Dokonując wyboru koloru farby, warto wziąć pod uwagę jej właściwości, jakość, grubość warstw niezbędnych do pokrycia ściany, jak i również stopień połysku farby. Zdecydowanie warto wybierać farby, które cechują się tym, że emitują mało szkodliwych substancji oraz są niezwykle łatwe w czyszczeniu.

Obecnie rynek oferuje nam szeroki wybór farb - między innymi takie, które możemy czyścić nawet szczotką! Znajdziemy także farby wyróżniające się wysoką paroprzepuszczalnością - idealny wybór do kuchni.

Jeśli dokonaliśmy już wyboru koloru farby, to przyszedł czas na odpowiednie przygotowanie ściany do malowania. Obejmuje ono przede wszystkim podstawowy etap, którym jest gruntowanie ścian. Polega ono na wyrównaniu powierzchni ścian poprzez ich wypełnienie. Przed przystąpieniem do malowania ścian niezwykle istotne jest, aby oczyścić je z ewentualnego brudu. Jeśli na ścianie znajdują się jakiekolwiek ubytki lub pęknięcia, to niezbędne będzie szpachlowanie, czyli po prostu wypełnienie tych przestrzeni.

Koniecznym etapem przygotowania ściany do malowania jest również jej odtłuszczenie, a następnie wysuszenie. Są to drobne zabiegi, które mają na celu sprawić, aby farba lepiej się trzymała na powierzchni ściany, a jej kolor był zdecydowanie lepszy.

Malowanie ścian nie należy do trudnych zadań, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że zostanie to poprawnie wykonane, to warto zdecydować się na współpracę z firmą zajmującą się remontami. Przykładem takiej firmy jest Usługi Remontowo-Budowlane Tomasz Wąsik. Jest to firma, która oferuje szeroki zakres prac remontowych - w tym oczywiście malowanie ścian.

Jak prawidłowo malować ściany?

Malowanie ściany powinno przebiegać w paru etapach. Pierwszym etapem powinno być nałożenie białej emulsji farby. Według specjalistów warto ją rozcieńczyć czystą wodą (ok. 20-25% zawartości). Taką warstwę emulsji należy nakładać jedynie na nowe ściany, czyli takie, które nigdy wcześniej nie były jeszcze malowane.

Przygotowując się do malowania ścian, należy pamiętać, że są to prace remontowe, które należy wykonywać w odpowiedniej temperaturze - czyli powyżej 10 stopni Celsjusza. Jest to również rodzaj prac, który nie możemy być wykonywany powoli - malowanie ścian powinno być przeprowadzone szybko, jeśli nie chcemy zmagać się z zaciekami. Malując ścianę, farbę należy nakładać w jedną stronę - bez nerwowych ruchów.

Ponadto warto wiedzieć, że jeśli podczas malowania ściany używamy dwóch kolorów, które ze sobą graniczą, to dobrze byłoby skorzystać z taśmy malarskiej, którą później należy zdjąć przed wyschnięciem farby.

Jak widać malowanie ściany nie jest trudnym zadaniem. Teraz pozostało nam tylko czekać, aż one wyschną - czas ich wyschnięcia zależy od kilku czynników takich jak rodzaj farby czy warunki. Po pomalowaniu ścian możemy przystąpić do ich ozdobienia - np. stosując różnego rodzaju wzory na ścianach. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas