Artykuł sponsorowany Kto może prowadzić nadzór nad projektem budowlanym?

Kto może prowadzić nadzór nad projektem budowlanym?

Droga od powstania projektu do momentu oddania domu do użytku jest niezwykle długa i złożona. Proces ten wymaga zaangażowania nie tylko projektanta, ale także innych osób o zróżnicowanych kompetencjach. Decyduje to o tym, że w pracach budowlanych wyodrębniła się osobna grupa specjalistów odpowiedzialnych za nadzór nad procesami budowlanymi. Większość z nich musi dysponować szeroką wiedzą z zakresu architektury.

Rola inwestora w procesie budowlanym

Osobą, która w największym stopniu posiada uprawnienia do nadzoru nad prowadzeniem projektu, jest inwestor. To on inicjuje cały proces budowlany, decyduje o jego charakterze, określa położenie, wymiary budynku oraz wykorzystane przy tym technologie. Jest także stroną postępowania administracyjnego, a więc odpowiada za zorganizowanie wszelkiego rodzaju pozwoleń, tłumaczą pracownicy biura usług projektowo-budowlanych ITF.  

Projektant jako zastępca inwestora 

Jednak w związku z tym, że inwestor często nie ma wymaganej wiedzy związanej z realizacją projektów budowlanych, często przekazuje zadania z jej prowadzeniem tzw. inwestorowi zastępczemu. Często rola ta przypada projektantowi, który jako twórca projektu budynku dokładnie zna wszystkie założenia konstrukcyjne, wymagane do tego materiały i posiada doświadczenie związane z nadzorowaniem realizowania inwestycji. 

Inni uczestnicy procesu budowlanego

Pozostali ważni aktorzy procesu budowlanego to kierownik budowy oraz inspektor nadzoru inwestorskiego. Pierwszy z nich zajmuje się bieżącą kontrolą działań, które są prowadzone na budowie, prowadzeniem dokumentacji w postaci dziennika budowy oraz kontaktowaniem się z inwestorami, bądź projektantem w razie problemów. Inspektor nadzoru jest przede wszystkim reprezentantem interesów inwestora. Jego zadaniem jest sprawowanie jakości realizowanych robót oraz kontrolowanie rozliczeń budowy. 

Korzyści z przekazania nadzoru budowlanego specjalistom


Przekazanie nadzoru procesu budowlanego innym specjalistom jest niebywale komfortowym rozwiązaniem dla inwestora. Nie jest obciążony koniecznością dokształcania się z zakresu materiałoznawstwa czy prawa budowlanego ani do odbierania i kontrolowania efektów prac budowlanych. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, ale także uniknięcie stresu oraz nieporozumień. Z tego powodu coraz większa liczba biur projektowych decyduje się na świadczenie usług z zakresu nadzoru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas