Artykuł sponsorowany Kim jest inwestor zastępczy i po co jest powoływany?

Kim jest inwestor zastępczy i po co jest powoływany?

Powoływanie inwestorów zastępczych jest w Polsce bardzo popularne zarówno w sektorze budownictwa komercyjnego, jak i przemysłowego, publicznego oraz mieszkalnego. Wielokrotnie jego obowiązki i uprawnienie są mylone z zakresem prac kierownika budowy. Inwestor zastępczy prowadzi jednak inwestycje i ją monitoruje, dlatego jego funkcje określa się nadzorem inwestorskim. W jego ramach powołany podmiot prowadzi całą inwestycję lub jej określone w umowie etapy.

Kto może być inwestorem zastępczym?

Inwestorem zastępczym może być osoba lub też firma, która na podstawie umowy z inwestorem bezpośrednim wykonuje zakres prac przypisanych do obowiązków inwestora w ramach procesu budowlanego. Funkcja ta polega zatem na zastępowaniu podczas całej inwestycji osoby, która ma prawo do działki i zamierza na niej rozpocząć budowę jakiegoś obiektu.

Najczęściej inwestorem zastępczym zostaje inżynier z doświadczeniem w sprawowaniu funkcji generalnego wykonawcy czy kierownika budowy. Niekiedy podejmowana jest jednak współpraca z całym zespołem ekspertów, którzy  dbają o wszczęcie inwestycji, jej przeprowadzenie oraz oddanie obiektu do użytku. Takie szerokie usługi gwarantuje zespół Tomasza Olkowskiego TOM-INŻ, który specjalizuje się w budowach budynków mieszkalnych i biurowych, w modernizacjach elewacji czy też w robotach żelbetowych.

Kiedy powoływany jest inwestor zastępczy?

Inwestor zastępczy może reprezentować inwestora bezpośredniego zarówno przy dużych inwestycjach, jak i tych znacznie mniejszych. Opłacalne może być to zatem przy budowie osiedla mieszkaniowego, zakładu przemysłowego czy domu, a także przy samej termomodernizacji elewacji oraz przy wykańczaniu wnętrz biurowców. Usługami inwestorów zastępczych zainteresowani są zatem klienci indywidualni, biznesowi oraz oczywiście publiczni.

Warto także wiedzieć, że w polskich warunkach biznesowych najczęściej inwestor zastępczy wyręcza inwestora bezpośredniego w dwóch przypadkach:

  • kiedy ten nie ma wiedzy związanej z prowadzeniem procesów inwestycyjnych oraz budowlanych (m.in. osoby budujący domy jednorodzinne),
  • kiedy ten nie posiada czasu na samodzielne prowadzenie inwestycji (np. duży deweloper mieszkaniowy, realizujący wiele inwestycji w całym kraju).

Zakres prac inwestora zastępczego

Zakres prac inwestora zastępczego mieści się w obowiązkach, które wynikają z przepisów ustawy prawa budowlanego.  Inwestor zastępczy nie jest jednak ani kierownikiem budowy, ani projektantem. Nie jest on też generalnym wykonawcą. Jego dokładne działania względem klienta, określone zatem muszą być precyzyjnie w umowie lub popularnym kontrakcie FIDIC.

Na ogół inwestor zastępczy dba o każdy etap pracy danej umowy o roboty budowlane, reprezentując inwestora bezpośredniego przed osobami trzecimi. Zastępca dba o przeprowadzanie prac w zgodzie z harmonogramem, przepisami prawa oraz kosztorysem. To inwestor zastępczy czuwa również nad jakością wykonywanych działań, ponosząc za nie pełną odpowiedzialność. Może on wskazywać generalnemu wykonawcy i kierownikowi budowy elementy do poprawki, a także uczestniczy on w procesie odbioru każdego etapu inwestycji.

Zalety powoływania inwestora zastępczego

Inwestor zastępczy jest powoływany z wielu względów. Korzyścią współpracy z nim jest profesjonalizm w realizowaniu każdego etapu procesu budowlanego. Inwestor zastępczy pomaga wybrać najlepszego generalnego wykonawcę, proponując technologie budowlane tanie i wysokie jakościowo. To z nim można znacznie skrócić czas inwestycji oraz zoptymalizować koszty.

Inwestorzy zastępczy działają sprawnie, szybko, elastycznie i w ramach najwyższych standardów zarządzania oraz logistyki dla branży budowlanej. Jako, iż są nimi architekci czy inni inżynierowie budownictwa, inwestycja jest zaś powierzana we właściwe ręce. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas