Artykuł sponsorowany Kryteria wyboru pokrycia dachowego

Kryteria wyboru pokrycia dachowego

Każda więźba musi posiadać odpowiednie pokrycie dachowe. Tylko takie zestawienie tworzy kompletny dach. Rodzaj wybranego pokrycia wpływa nie tylko na estetykę domu, ale przede wszystkim na szczelność i trwałość jego zadaszenia. Rynek oferuje nam szeroki wybór rozwiązań. W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco bardziej czynniki, jakimi należy się kierować podczas wyboru pokrycia dachowego.

Rodzaj pokrycia

Wybór rodzaju pokrycia dachowego zależy przede wszystkim od:

  • nachylenia dachu – nie każde pokrycie może być ułożone np. na dachu płaskim,

  • kształtu dachu – na łukach i zaokrągleniach nie można układać sztywnych pokryć, które posiadają dużą powierzchnię tzw. arkuszy.

Wybierając rodzaj pokrycia należy też zwrócić uwagę na nośność więźby dachowej. Najczęściej więźba dachowa jest projektowana z dosyć dużym zapasem nośności. Z reguły można układać na niej pokrycia o większej wadze aniżeli założona w projekcie. Niemniej jednak w każdym przypadku parametr ten powinien zostać sprawdzony przez fachowca. Na całkowity ciężar dachu składa się nie tylko waga samego pokrycia, ale także ciężar śniegu oraz siła wiatru.

Projektując więźbę dachową należy wziąć pod uwagę nie tylko obciążenie, ale także grubość krokwi. Musi ona pozwalać na ułożenie warstwy ocieplającej wełny o grubości 15 cm. Z pewnością nie ma sensu zbytnie oszczędzanie na więźbie dachowej. Podobnie jest w przypadku samego pokrycia. Dużo większe znaczenie w kwestii kosztów dachu ma różnica w cenie pokrycia i kosztach podkładu. Często zdarza się, że rodzaj pokrycia jest z góry narzucany przez lokalne przepisy takie jak warunki zabudowy czy plan zagospodarowania przestrzennego.

Koszt pokrycia

 W wielu przypadkach pokrycie dachowe stanowi dosyć istotną pozycję na liście kosztów budowy domu. Czasem wartość ta jest porównywalna z kosztem samej konstrukcji budynku. Dlatego też warto porównywać ceny poszczególnych rodzajów pokrycia. Na całkowity koszt pokrycia składa się zakup:

  • materiału pokryciowego,

  • elementów uzupełniających,

  • podkładu,

  • akcesoriów.

Analizując koszt pokrycia musimy wziąć pod uwagę tzw. odpad materiału pokryciowego. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku blachodachówki. Jeśli są układane na dachu o skomplikowanym kształcie, to generują dosyć dużą ilość odpadu.

Warunki lokalne

Decyzja o wyborze pokrycia dachowego musi także uwzględniać lokalne warunki klimatyczne. Są regiony, w których powietrze ma dużą zawartość związków sprzyjających korozji metali. Chodzi głównie o tereny nadmorskie oraz przemysłowe. W takiej sytuacji należy liczyć się z obniżoną trwałością pokrycia dachowego wykonanego z blachodachówki lub blachy ocynkowanej.

W przypadku miejsc zacienionych, usytuowanych w pobliżu drzew, na dachówce ceramicznej mogą pojawić się mchy i porosty. Podobne zagrożenie dotyczy gontów bitumicznych. W takich lokalizacjach lepiej zdecydować się na dachówki cementowe.

Wybierając pokrycie dachowe należy wziąć pod uwagę siłę wiatru. W tym przypadku istotny jest nie tylko rodzaj pokrycia, ale także kąt nachylenia, staranność wykonania oraz bezpośrednie otoczenie. Pokrycia z papy i gontów bitumicznych są bardziej odporne na zerwanie niż dachówka lub blachodachówka.

Wybór pokrycia dachowego musi uwzględniać wiele czynników. Dlatego do tego zadania warto zatrudnić firmę FHU Tom-Dach z Krakowa. Duże doświadczenie, kadra specjalistów oraz indywidualne podejście do każdego zlecenia gwarantują wybór i wykonanie optymalnego pokrycia dachowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas