Materiał Partnera Największe zalety zielonych dachów

Największe zalety zielonych dachów

Coraz gęstsza zabudowa miejska nie pozostawia zbyt wiele miejsca na tereny zielone. Sposobem na odzyskanie chociaż części terenu jest zainwestowanie w zielony dach. Takie rozwiązanie pomaga likwidować miejskie wyspy ciepła oraz znacząco redukuje ilość pyłów w powietrzu. Zielone dachy są świetnym sposobem na wyróżnienie domostwa, który jednocześnie przynosi wiele korzyści dla mieszkańców oraz środowiska.

Ekologiczny sposób na atrakcyjny dach

W miastach powstaje coraz więcej budynków składających się główni z takich materiałów jak beton i szkło. Duże zagęszczenie budynków o różnej architekturze w przestrzeni miejskiej, pomiędzy którymi znajdują się wielopoziomowe arterie komunikacyjne, sprawia, że zielony dach staje się znakomitym sposobem na ekologiczne wyróżnienia danego obiektu. Wiele miast likwiduje nawet małe skwery zieleni, co wpływa negatywnie na wygląd miasta, gdyż ludzie zazwyczaj lubią obcować z naturą i odpoczywać w jej bezpośrednim sąsiedztwie.  Mata ekstensywna na dachu, którą porastają głównie rozchodniki, to sposób na stworzenie zielonych przestrzeni w nawet gęstwo zabudowanych miejscach. Decydując się na zielony dach, warto korzystać z usług takich firm jak Green Flor, które zapewniają nie tylko najwyższej klasy elementy systemów zielonych dachów, ale również fachowe doradztwo.

Redukcja zanieczyszczeń w powietrzu

Roślinność w mieście ma bardzo dużo pozytywnych aspektów. Wszelkie zielone rośliny znaczącą redukują ilość pyłów i zanieczyszczeń w powietrzu, co jest szczególnie ważne w miastach, w których znajduje się dużo ulic, gdyż ruch samochodowych generuję dużą ilość różnego rodzaju pyłów. Zielony dach, na którym rośnie trawa czy inne rośliny znakomicie oczyszcza powietrze z pyłów i zanieczyszczeń oraz znacząco poprawia mikroklimat okolicy.  Dodatkową zaletą zielonych dachów jest odzyskanie w pewnym stopniu ziemi potrzebnej do wybudowania domu –mata ekstensywna na dachu porośnięta rozchodnikami pozwala odzyskać część tego terenu dla roślinności. Szczególnie dobrze sprawdza się zielony dach w przypadku budynków stojących w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic, gdzie nie tylko oczyszczają powietrze, ale również w znacznym stopniu tłumią hałas ulicy.

Złagodzenie klimatu miejskiego

W upalne dni gorąco szczególnie odczuwalne jest w gęsto zabudowanych w miastach. Jest to spowodowane tworzeniem się tzw. wysp ciepła, które podnoszą temperaturę powietrza w miastach o kilka stopni Celsjusza.  Roślinność rosnąca na zielonych dachach skutecznie powstrzymuje tworzenie się takich wysp ciepła.  Klasyczne dachy pokryte papą bitumiczną mogą nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur, gdy dach zielony chroniony jest przed nagrzewaniem przez rośliny. Trawa czy inne rośliny na dachu absorbują wodę podczas deszczu, a wilgoć oddają w gorące dni, co wpływa pozytywnie na jakość i temperaturę powietrza w najbliższej okolicy.

Opracowanie:

Podziel się