Materiał Partnera Kryteria wyboru kotła gazowego

Kryteria wyboru kotła gazowego

Obecnie wiele domów oraz obiektów użyteczności publicznej ogrzewanych jest za pomocą kotłów gazowych. Rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników ze względu na jego ekonomiczność oraz ekologiczność. Osoby decydujące się na skorzystanie z niego często nie wiedzą jednak, czym powinny się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu pieca. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł.

Kotły gazowe – charakterystyka i rodzaje

Piece gazowe mają wiele zalet. Są to stosunkowo niewielkie urządzenia, które pracują cicho i wydajnie, a co najistotniejsze, nie wymagają specjalistycznej obsługi. W rozmaitych serwisach, takich jak Envir Technology Adam Zakrzewski, dostępne są różne modele tego typu sprzętu. Dzięki temu każdy użytkownik ma możliwość zakupu pieca idealnie dopasowanego do swych potrzeb.

Kotły gazowe dzieli się na kilka rodzajów. Wśród nich należy wyodrębnić przede wszystkim:

  • kotły kompaktowe z zabudowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową;
  • kotły dwufunkcyjne – zwane też przepływowymi od sposobu podgrzewania krążącej w instalacji wody; zajmują niewiele miejsca, dlatego można je usytuować w innym pomieszczeniu niż kotłownia;
  • kotły jednofunkcyjne – służą tylko do zasilania instalacji centralnego ogrzewania; w ich przypadku woda użytkowa podgrzewana jest w specjalnym zbiorniku;
  • kotły kondensacyjne – ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu modele; zużywają stosunkowo mało paliwa przy jednoczesnym zagwarantowaniu wydajności ogrzewania.

Wśród pieców gazowych wyróżnia się modele stojące oraz wiszące. Pierwsze z nich stanowią integralny element większych instalacji grzewczych. Drugie natomiast są relatywnie mniejsze i znajdują zastosowanie  głównie w domach jednorodzinnych.

Czym kierować się przy wyborze kotła gazowego?

Decyzję o kupnie danego kotła gazowego należy podjąć w oparciu o określone kryteria doboru. Przed wyborem konkretnego modelu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia, które powinno dostarczać dokładnie tyle ciepła, ile jest wymagane do ogrzewania budynku o określonej powierzchni. Warto jest wybierać piece gazowe z automatycznym systemem regulacji pracy, a także z funkcją nadzorowania jakości spalanego paliwa.

Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego został wykonany dany model. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się urządzenia o obudowie z wysokogatunkowej stali szlachetnej z dodatkiem molibdenu i tytanu. Takie produkty na ogół są trwałe. Jak każdy inny sprzęt, wymagają jednak regularnych przeglądów technicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas