Artykuł sponsorowany Wady i zalety instalacji fotowoltaicznych

Wady i zalety instalacji fotowoltaicznych

Pozyskiwanie energii przy użyciu systemów fotowoltaicznych jest coraz  popularniejsze. Technologia ta zaliczana jest do tzw. odnawialnych źródeł energii. Założenie instalacji pozwala na pozyskiwanie darmowego prądu, wytwarzanego przy pomocy energii słonecznej. Promienie słoneczne przemieniane są w energię elektryczną, dzięki użyciu ogniw solarnych umieszczonych na panelach. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści, ma jednak również kilka minusów.

Plusy fotowoltaiki

Główną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest fakt, że są one ekonomiczne. Panele wytwarzają darmowy prąd ze słońca,  a nadwyżki energii mogą być odebrane z sieci lub sprzedane. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania niezależności od podwyżek cen prądu. Od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można również odliczyć od podatku, ponadto zwiększa ona wartość nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna jako odnawialne źródło energii jest również ekologiczna i stanowi stabilną inwestycję. Energia słoneczna, w odróżnieniu od paliw kopalnych, jest odnawialna i zrównoważona. Oznacza to, że ​​nie może jej zabraknąć, a dodatkowo daje gwarancję zaspokojenia potrzeb współczesności bez narażania potrzeb przyszłych pokoleń. Co więcej, nie powoduje ona powstawania szkodliwych substancji, a emisja dwutlenku węgla zostaje ograniczona. Stanowi ona czyste źródło energii, ponieważ panele nie emitują zanieczyszczeń, a dodatkowo można je poddać recyklingowi. Dodatkowym atutem jest dostępność światła słonecznego w każdym miejscu kuli ziemskiej – należy jedynie pamiętać o właściwym nachyleniu i kierunku oraz bezgłośne działanie instalacji. Charakteryzuje się również wysoką odpornością na wiatr i śnieg, bezawaryjnym działaniem oraz wysoką estetyką wykonania. Montaż jest łatwy i szybki, a dodatkowo nie wymaga pozwoleń na budowę.


Wady fotowoltaiki

Fotowoltaika jak każda technologia nie jest pozbawiona wad. Jedną z głównych wad tej instalacji jest cena. Dużym problemem może być zależność od warunków atmosferycznych - w pochmurny dzień i zimą produkcja energii jest mniejsza. Energia wytwarzana jest tylko w ciągu dnia, a na wydajność instalacji może wpłynąć nawet delikatne zaciemnienie. Przeszkodą do wykonania montażu fotowoltaiki mogą być okna dachowe czy niestandardowa konstrukcja dachu. Produkcja paneli fotowoltaicznych wiąże się też z emisją gazów cieplarnianych.

Pozyskiwanie energii ze słońca zyskuje coraz więcej zwolenników, głównie dlatego, że jej zalety zdecydowanie przeważają nad wadami. Prawidłowy montaż instalacji pozwoli  na szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy, a precyzyjnie dobrana moc pozwoli na zbilansowanie mniejszej produkcji w miesiącach zimowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas