Artykuł sponsorowany Kruszywa naturalne i sztuczne – poznaj różnicę

Kruszywa naturalne i sztuczne – poznaj różnicę

Jeden z głównych podziałów, dzieli kruszywa na naturalne i sztuczne. Kruszywa naturalne pozyskuje się w wyniku eksploatacji dna rzek, jezior oraz kamieniołomów. Zalicza się do nich żwiry, pospółki, grys z otoczaków i same otoczaki. Żwirowe powstają przez naturalny proces erozji skał, a łamane rozdrabnia się, wykorzystując urządzenia mechaniczne. Wśród najpopularniejszych znajdziemy kliniec, tłuczeń, grys, mieszanki sortowane, kamień łamany oraz miał. Natomiast kruszywa sztuczne są pochodzenia mineralnego i powstały dzięki poddaniu ich pewnym procesom – zazwyczaj obróbce termicznej lub recyklingowi.

Zastosowanie kruszyw w budownictwie drogowym

Podczas budowy dróg wykorzystuje się oba rodzaje kruszyw. Jednak do najpopularniejszych zalicza się:

  • żwir, czyli kilku centymetrowe otoczaki skały osadowej. Wydobywa się go z dna rzek lub dna morskiego i używa jako składnik betonów towarowych, materiałów do podbudowy dróg oraz wsadów do mas bitumicznych i nawierzchni.
  • tłuczeń, zwany również szutrem. To naturalne kruszywo, pozyskuje się przez mechaniczne rozdrabnianie skały. Składa się z szorstkich ziaren i wykorzystuje się go, jako materiał do nawierzchni drogowych.
  • grys – podobnie jak tłuczeń powstaje w wyniku rozdrabniania skały. Wykorzystuje się go do produkcji betonu asfaltowego.
  • żużel konwertorowy, jest kruszywem sztucznym. Stanowi produkt uboczny przetapiania żelaza konwertorowego na stal. Stosuje się go na nawierzchniach drogowych, z naciskiem na drogi szybkiego ruchu.

Wysokiej jakości kruszywa

Poszukując wysokiej jakości kruszyw, warto zapoznać się z asortymentem Żwirowni „Nowa Biała”. Znajduje się ona w Nowej Białej, w gminie Nowy Targ i jej aktualna zdolność produkcyjna wynosi 200 000 ton/rok. Wszyscy pracownicy tej firmy zdobyli wykształcenie kierunkowe z odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi. Co więcej, posiadają oni wieloletnie doświadczenie w górnictwie skalnym, w zakresie produkcji kruszyw budowlanych i drogowych. W ofercie Żwirowni „Nowa Biała” znajdują się kruszywa spełniające wymagania norm: PN-EN 13242, PN-EN 12620, PN-EN 13043 oraz PN-EN 13139 tj.

  • grysy płukane 2-8, 8-16, 16-32;
  • żwiry płukane 2-8, 8-16, 16-40;
  • niesort 0-31,5; 0-63;
  • piasek łamany i płukany 0-4;
  • otoczaki (do małej architektury);

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas