Materiał Partnera Kiedy zdecydować się na remont elewacji?

Kiedy zdecydować się na remont elewacji?

Źle dobrane materiały budowlane, błędy w sztuce, ale też znaczny wiek budynku oraz narażenie na czynniki atmosferyczne odbijają się przede wszystkim na stanie elewacji. Ze względu na to, że jest to najbardziej reprezentacyjny element budynku, warto dowiedzieć się jakie symptomy mogą informować o konieczności remontu lub modernizacji zewnętrznych ścian budynku.

Pękający i odpadający tynk

Jedną z oznak o konieczności naprawy elewacji jest popękany tynk. W większości przypadków wystarczy skuć odparzone fragmenty, ponownie zagruntować oraz pomalować elewację. Niekiedy jednak okazuje się, że spękana powierzchnia skrywa głębsze uszkodzenia całej ściany, a nawet konstrukcji budynku. Jest to sytuacja typowa dla budynków szczególnie wiekowych lub skrajnie zaniedbanych, podkreślają pracownicy firmy budowlanej Radpol.

Jak radzić sobie z zawilgoconą elewacją?

Jeżeli dochodzi do zawilgocenia elewacji przyczyna leży zazwyczaj w błędach obróbki blacharskiej lub jej uszkodzeniach, takich jak nieszczelność rynien oraz rur spustowych. W takich sytuacjach wystarczy usunąć przyczynę nadmiernej wilgoci oraz wyremontować ścianę poprzez osuszenie, zagruntowanie i odmalowanie. Jeżeli jednak zawilgocenie ma swoje źródło w podciąganiu wilgoci z wód w piwnicy lub przemarzania muru, wtedy należy wykonać bardziej złożone prace, ale także skorzystać z usług przemysłowego osuszania.

Grzyby oraz pleśnie na elewacji

Z problemem wilgoci wiąże się nierzadko obecność grzybów oraz pleśni. Mogą one pojawić się zarówno po kilkudziesięciu, jak i po kilku latach użytkowania domu. Pojawiają się one nad gruntem, ale także w okolicach rynien. Sposobem na remont elewacji w takim przypadku jest usunięcie zawilgoconego tynku oraz korzystanie ze środków o większej zawartości silikatów i minerałów, które zmniejszają możliwość powstawania glonów.

W przypadku każdego z tych problemów należy również pamiętać o miejscach szczególnych oraz trudnodostępnych, są wśród nich cokoły, gzymsy, okapy i uskoki. Dziś podczas remontów pamięta się nie tylko o poprawie stanu technicznego, ale także zachowaniu lub odtworzeniu wizualnego charakteru budynków, co jest szczególnie istotne w przypadku domów starych i zabytkowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas