Materiał Partnera Modernizacja elewacji. Jak to zrobić?

Modernizacja elewacji. Jak to zrobić?

Na elewacje budynków nieustannie działają różne czynniki zewnętrzne, które sprawiają, że z czasem zaczyna ona tracić swój pierwotny, estetyczny wygląd. Jeśli zaczynamy odczuwać, że przydałaby się modernizacja elewacji, wcale nie musimy od razu decydować się na generalny remont. Wręcz przeciwnie – warto poszukać innego, tańszego rozwiązania. W naszym artykule przyjrzymy się, jak możemy w ciekawy sposób odnowić i przy tym zabezpieczyć na kolejne lata elewację wykonaną z klinkieru.

Czyszczenie elewacji z klinkieru

Fachowo wykonana elewacja z klinkieru dobrej jakości latami może zachowywać estetyczny wygląd, jednak z czasem każdy materiał stosowany na zewnątrz ulega zanieczyszczeniom. Naszym zdaniem już samo usunięcie zanieczyszczeń z elewacji to swojego rodzaju modernizacja; w każdym razie na pewno to zabieg, który poprawi estetykę budynku. Na rynku dostępne są profesjonalne preparaty, które służą do chemicznego usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Jednym z takich preparatów jest SARSIL czyścik, który jest przeznaczony do czyszczenia elewacji wykonanych z płytek klinkierowych, ceramicznych, z cegły klinkierowej i palonej, z dachówek ceramicznych, lastriko i niepolerowanego granitu. Odpowiednio przygotowany roztwór produktu (producent wskazuje dokładne proporcje dla powierzchni silnie zabrudzonych, zabrudzonych i mało zabrudzonych) nanosimy pędzlem lub przy użyciu pistoletu na powierzchnie dokładnie zwilżone wodą, a po upływie 5-10 minut spłukujemy powierzchnię strumieniem ciepłej wody. Nie dopuszczamy, by preparat wyschnął na czyszczonej elewacji, gdyż na powierzchni pozostanie biały osad. Środek do czyszczenia elewacji sprawia, że odzyskuje ona estetyczny wygląd.

Impregnacja klinkierowej elewacji

Po wyczyszczeniu elewacji bardzo dobrym pomysłem jest jej zaimpregnowanie. Jak mówią nam przedstawiciele sklepu z chemią budowlaną BOWIT z siedzibą w Krakowie, warto sięgać po nowoczesne preparaty silikonowe. Takim preparatem jest SARSIL klinkier, preparat do impregnacji płytek klinkierowych i cegły na elewacjach, ogrodzeniach, murkach, słupkach itp. Zastosowanie silikonowego impregnatu do klinkieru uszlachetnia i ożywia jego barwę, a hydrofobowy efekt zapewnia długotrwałą ochronę materiału przed niszczącym działaniem wilgoci. Silikonowy impregnat nakładamy pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Producent zaleca nałożenie dwóch warstw preparatu metodą wilgotne na wilgotne; drugą warstwę nakładamy nie później niż 30 minut po nałożeniu pierwszej. Staramy się, by powierzchnia była nasycona dokładnie i równomiernie.

Na koniec dodajmy, że nie tylko elewację z klinkieru możemy zmodernizować, odnowić, odświeżyć, wykorzystując proste w użyciu produkty. Możemy na przykład sięgnąć po ekologiczną wodorozcieńczalną farbę produkowaną na bazie żywicy silikonowej i dyspersji akrylowej SARSIL EKO, którą możemy wykorzystać do prac renowacyjnych takich nawierzchni jak beton, żelbet, tynk cementowo-wapienny, tym polimerowo-cementowy, tynk gipsowy, czy płyta włókno-cementowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas