Artykuł sponsorowany Rekuperacja, czyli odzyskiwanie cennego ciepła

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie cennego ciepła

Budowa nowego obiektu (hotelu, basenu, biurowca, hali produkcyjnej czy domu) zazwyczaj wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, ale na nich nie kończy się inwestowanie. Równie obciążające mogą być koszty utrzymania budynku, a szczególnie nakłady na jego ogrzewanie. Warto pomyśleć o jak najekonomiczniejszym wykorzystaniu ciepła. Rozwiązaniem jest rekuperacja.

Czym jest rekuperacja?

Pojęcie niezbyt dobrze znane i rozumiane, choć funkcjonujące w naszej rzeczywistości od kilkunastu lat, wiąże się z rozbudowaną branżą budownictwa oraz coraz powszechniejszym stawianiem na budynki ekologiczne. Przez rekuperację rozumiemy proces polegający na odzyskiwaniu ciepła z powietrza i ponownemu wykorzystaniu go do ogrzewania pomieszczeń. Proces ten wiąże się przede wszystkim z instalacją systemów wentylacyjnych, bowiem wymieniane w takich systemach powietrze zasysane z zewnątrz jest chłodniejsze, a to usuwane z pomieszczeń wyrzucane jest wraz z nagromadzonym ciepłem. Usunięcie ciepła oznacza konieczność dogrzewania budynku, a więc ponoszenie kosztów na paliwo i eksploatowanie urządzeń grzewczych.  Bezproduktywne straty ciepła to proste marnowanie pieniędzy, dlatego zastosowanie procesu rekuperacji pozwoli na zachowanie nie tylko ciepłego wnętrza, ale też środków finansowych w kieszeni.

Skuteczny system rekuperacji

Instalowanie systemu pozwalającego na odzyskiwanie ciepła wymaga wiedzy i odpowiedniego doboru elementów. Nieodpowiednie części składowe nie będą wystarczająco efektywne, a odzyskiwanie ciepła nastąpi tylko częściowo, podczas gdy przy właściwym zaplanowaniu można go odzyskać nawet 90%. Podstawowym elementem systemu jest urządzenie nazywane rekuperatorem, który dostępny jest na rynku w wielu odmianach umożliwiających dopasowanie do konkretnych warunków wentylacji budynku. W celu optymalnego wyboru konieczne jest dokonanie analizy parametrów pomieszczenia, oceny systemu wentylacji, dokonanie stosownych obliczeń oraz uwzględnienie przeznaczenia obiektu – magazynu, biurowca, hali sportowej, domu mieszkalnego itp. Rekuperatory są swoistymi centralami wentylacyjnymi zaopatrzonymi w wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskiwanie energii cieplnej ze strumienia wydmuchiwanego i przekazanie jej strumieniowi wdmuchiwanemu.

Profesjonalna instalacja – czy to się opłaca?

Koszty instalacji efektywnego systemu rekuperacji są uzależnione od wielu czynników, bowiem każdy obiekt posiada nieco inne cechy, które trzeba uwzględnić podczas planowania. Zajmująca się profesjonalnym instalowaniem takich systemów firma Włodarczyk Instalacje Sp. z o.o. dokonuje szacunkowej oceny z uwzględnieniem takich zmiennych, jak metraż ogólny budynku, liczba i wielkość pomieszczeń. Wszystkie te elementy przy odpowiednim dopasowaniu pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet do 40%. Nietrudno sobie wyobrazić – szczególnie w okresie zimowym – oszczędzanie każdego dnia kilkunastu złotych na gaz, prąd czy inne paliwa przeznaczone do spalania w piecu konwekcyjnym. W skali wielu miesięcy chłodniejszej pory roku instalacja systemu rekuperacyjnego szybko się zwraca. Jeszcze większe oszczędności możemy przewidywać biorąc pod uwagę fakt, że system instalujemy na lata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas