Materiał Partnera Dachowe wentylatory przeciwwybuchowe i chemoodporne – co gwarantują najlepsi producenci?

Dachowe wentylatory przeciwwybuchowe i chemoodporne – co gwarantują najlepsi producenci?

Wentylatory dachowe to urządzenia, które znajdują swoje wyjątkowe zastosowanie nie tylko w przypadku budownictwa mieszkaniowego, ale przede wszystkim przemysłowego. To właśnie na różnego rodzaju magazynach, halach, czy w zakładach produkcyjnych kwestia wydajnej wymiany powietrza zyskuje absolutnie najwyższy priorytet. Szczególnie wiele trudności mogą przysporzyć obiekty, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo eksplozji. Jak zatem rozwiązać ten problem?

Wentylatory przeciwwybuchowe – cechy charakterystyczne

Wentylatory przeciwwybuchowe montowane są w pomieszczeniach, w których ma się do czynienia z unoszącą się mgiełką, której skład chemiczny powoduje, iż w pewnych warunkach, może dojść do jej zapłonu. W tym konkretnym przypadku projektanci stają przed ogromnym wyzwaniem. Dlaczego? Otóż dlatego, iż nie tylko muszą zadbać o wszystkie czynniki bezpośrednio i pośrednio związane z wydajnością wentylatora, ale także o materiały, z których urządzenie powstanie. Wentylatory przeciwwybuchowe w zdecydowanej większości przypadków wykonywane są ze specjalistycznie zaprojektowanych kompozytów poliestrowych, które dodatkowo wzmacnia się zbrojeniem, wykonanym z metali o bardzo niskim poziomie rezystancji elektrycznej.

W wentylatorach przeciwwybuchowych ważną rolę  odgrywa również konieczność pracy całego układu bez powodowania drgań. Dlatego właśnie część elektryczną stanowi silnik ze wzmocnioną obudową, zaś cześć mechaniczną odpowiednio wyważony statycznie i dynamicznie wirnik. Jedynie takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić najwyższy możliwy do uzyskania poziom bezpieczeństwa. Co jeszcze warto wiedzieć o specjalistycznych wentylatorach?

Wentylatory chemoodporne – co warto wiedzieć?

W wielu zakładach przemysłowych może zdarzyć się sytuacja, iż ze względu na profil produkcji firmy, wentylatory będą zmuszone przetłaczać powietrze, w którym znajdują się różnego rodzaju substancje żrące. Doskonałym przykładem są tutaj wentylatory kwasoodporne, które zaprojektowane zostały z myślą o pracy w najtrudniejszych warunkach. Cechą charakterystyczną ich budowy są wirniki bębnowe, wyróżniające się nie tylko niezwykle cichą pracą, ale także wysoką odpornością na zanieczyszczenia mechaniczne. W tego typu wentylatorach temperatura czynnika przepływającego może oscylować od -25 do 60 stopni Celsjusza, zaś temperatura otoczenia od -15 do 40 stopni. Ze względu na stopień skomplikowania nowoczesnych wentylatorów specjalistycznych, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na produkty pochodzące jedynie od najbardziej renomowanych producentów.

Zalicza się do nich firma Metalplast, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, nowoczesnemu wyposażeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w skali całego kraju. Klienci mogą tu liczyć nie tylko na fachowe doradztwo, ale także na bardzo atrakcyjne warunki cenowe.

Opracowanie:

Metalplast Tarnowskie Góry sp. z.o.o.

Tarnowskie Góry , Strzelecka 21

Podziel się