Artykuł sponsorowany Kiedy należy wymienić instalację wodno-kanalizacyjną?

Kiedy należy wymienić instalację wodno-kanalizacyjną?

Podczas remontu domu często zastanawiamy się nad tym, czy istnieją pewne instalacje lub elementy budynku, które również należałoby przy okazji wymienić. Jednym z nich jest instalacja wodno-kanalizacyjna, która głównie w starych domach często nadaje się do modernizacji. Sprawdź, kiedy dokładnie należy wymienić instalację oraz na co zwrócić wówczas uwagę.

Problemy, jakie można napotkać z instalacją

W starym budownictwie, którego głównie dotyka problem z przestarzałą instalacją, stosowano głównie rury stalowe oraz żeliwne. Nie jest to nic nadzwyczajnego – cechują się one wysoką wytrzymałością mechaniczną, a także odpornością na wysokie temperatury. Ich cechą charakterystyczną jest także nieduża rozszerzalność cieplna. Dawniej tego typu materiały były także łatwo dostępne i niedrogie, stąd właśnie dużo osób decydowało się na tego typu instalacje.

Jednak stara instalacja nie jest pozbawiona wad – ma bardzo duży ciężar oraz jest podatna na korozję, co może powodować problemy. Szczególnie gdy konstrukcja była nieprawidłowo zamontowana – wówczas zwężenie światła rur osadem z kamienia wiąże się z koniecznością jej wymiany.

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej wiąże się często także z powtarzającymi się awariami. Na szczęście istnieje kilka objawów, których obserwacja pozwala na refleksję, czy właśnie nadszedł czas na modernizację.

Kiedy wymienić instalację i o czym pamiętać?

Przede wszystkim najczęstszym objawem, który świadczy o konieczności generalnego remontu rur, jest duży i utrzymujący się przez dłuższy czas spadek ciśnienia wody. Zwykle jest to spowodowane zwężeniem światła rur, a to z kolei wywołuje twarda woda. Kamień, który powstaje w środku instalacji, jest wymieszany z rdzą, a to utrudnia przepływ wody.

Początkowo warto pomyśleć nad udrożnieniem rur, jednak jeśli to nie pomoże, lepiej wezwać na pomoc hydraulika, który profesjonalnie sprawdzi problemy z instalacją i podpowie, czy jest to czas na wymianę na nową. Szukając fachowca w Czeladzi, warto skorzystać z usług Mikroinstal, której właścicielem jest Andrzej Cichor. Profesjonalnie zadba o wszelkie usługi związane z hydrauliką.

Sprawdź parametry instalacji!

Jeśli męczą nas ciągłe spadki ciśnienia wody, to przed wezwaniem fachowca, warto także sprawdzić różne elementy instalacji i ich parametry. Przede wszystkim dobrze jest ustalić stan filtrów na podłączeniach baterii – mogą się tam gromadzić zanieczyszczenia i wapienne osady. Warto także sprawdzić działanie filtrów centralnych.

Dobrze jest także rozeznać się w wieku instalacji. Jeśli jest to ponad 20 lat – zdecydowanie możemy spodziewać się wtedy dużego zanieczyszczenia rur, z którym poradzi sobie tylko fachowiec. Zamontowana nowa instalacja powinna posłużyć nam przez kolejne 10, a nawet i więcej lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas