Artykuł sponsorowany Jogging a typ nawierzchni

Jogging a typ nawierzchni

Bieganie jest chyba najpopularniejszym sportem uprawionym przez ludzi na całym świecie. I nie dotyczy to oczywiście tylko i wyłącznie zawodowego wymiaru tego sportu, ale przede wszystkim jego rekreacyjnej odmiany. Doskonały sposób na poprawienie swojej kondycji fizycznej oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Niestety jak w każdym sporcie, również w joggingu, trzeba uważać na to, aby nie dopuścić do powstania kontuzji. Jak tego dokonać?

Odpowiednia nawierzchnia do biegania

Wszyscy, którzy biegają dla siebie w walce o kondycję swojego ciała i ducha, mają do wyboru rozmaite typy nawierzchni. Jogging można uprawiać w lesie, w parku, na plaży, a także w mieście. Bieganie po różnego typu nawierzchniach obciąża inne partie mięśniowe, dlatego warto od czasu do czasu pozwolić sobie na zmianę otoczenia. Nawierzchnią, która wywołuje wśród biegaczy najwięcej kontrowersji, jest beton, na który skazani są wszyscy sportowcy, żyjący na co dzień w przestrzeni miejskiej. Choć naukowy twierdzą, że bieganie po twardych nawierzchniach nie ma destrukcyjnego wpływu na stawy, to jest tutaj pewien haczyk. Trzeba być zaopatrzonym w specjalistyczne obuwie, które będzie amortyzowało wstrząsy. Minusem tego rozwiązania jest koszt takich butów, który w niektórych przypadkach znacznie przekracza 300-400 zł. Jeżeli ktoś znajduje się na początku swojej przygody z bieganiem i takich butów nie posiada, powinien nawierzchni betonowych unikać.

Dla każdego nowicjusza najlepsze będą bezpieczne nawierzchnie miękkie, do których zaliczyć trzeba gumowe podłoża wylewane, które często można zauważyć na obiektach sportowych. Rozwiązanie to możliwe jest dzięki producentom takim jak firma DBR Bezpieczne Nawierzchnie. Dzięki stosowaniu zaawansowanej technologii oraz ogromnemu doświadczeniu firma od lat odpowiada za profesjonalne wyposażenie boisk, bieżni oraz siłowni zewnętrznych. Materiały takie jak płyty EPDM, gumowa kostka brukowa, czy nawierzchnie wylewane znacznie przyczyniają się do poprawy komfortu podczas wysiłku fizycznego.

Nawierzchnia a ryzyko wystąpienia kontuzji

Zdrowe bieganie wymaga oczywiście odpowiedniej techniki, którą zdobywa się wraz z doświadczeniem. Na wszelkiego rodzaju kontuzje u biegaczy narażone są przede wszystkim dwa stawy. Kolanowy i skokowy. Oba odpowiadają za amortyzację obciążeń, które podczas biegania są kilkukrotnie większe niż masa ciała w spoczynku. W momencie, gdy nie posiada się jeszcze wystarczającej techniki lub profesjonalnego obuwia, zaleca się korzystanie z nawierzchni bezpiecznych.

Jako że wykonane są one na bazie kauczuku naturalnego, w znacznym stopniu pomagają w odpowiedniej amortyzacji. Dzięki nawierzchniom z płyt EPDM oraz wylewanym bieganie może stać się skutecznym sposobem na poprawę jakości życia bez zamartwiania się o ryzyko wystąpienia kontuzji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas