Artykuł sponsorowany Kauczuk syntetyczny – wykorzystanie do budowy nawierzchni placów zabaw

Kauczuk syntetyczny – wykorzystanie do budowy nawierzchni placów zabaw

Konkurentem rynkowych dla kauczuku naturalnego, jest ten syntetyczny. Zapewnia on wyższą trwałość na ścieranie, wahania temperatury, różne warunki atmosferyczne, a także na znaczne obciążenia. Jest on również stosunkowo tani w produkcji i o bardzo szerokim zastosowaniu. Między innymi stosuje się go przy tworzeniu płyt SBR, którymi wykłada się nowoczesne place zabaw i nie tylko!

Rodzaje kauczuku syntetycznego

Kauczuki syntetyczne, można podzielić na wiele grup. Wśród nich popularną, jest ta kategoryzujące ten surowiec, ze względu na dienową budowę. Mowa o polibutadienach, poliizoprenach, kopolimerach, polichloroprenach, a także poliuretanach, poliestrach, poliamidach i silikonach, których nie zalicza się do dienów. Warto przy tym wiedzieć, że kauczuki syntetyczne, można uzyskać poprzez procesy wulkanizowania na gorąco, wulkanizowania na zimno, czy poprzez formowanie przez reaktywny wtrysk. Niezależnie od rodzaju i zastosowanej technologii, materiał ten idealnie nadaje się do tworzenia wyrobów prefabrykowanych, do szybkiego montażu, takich jak np. płyty SBR dla placów zabaw! W Polsce jednym z ich producentów, jest renomowana firma DBR Bezpieczne Nawierzchnie, która podejmuje się realizacji zamówień klientów indywidualnych, biznesowych, a także publicznych. Zaletą tego przedsiębiorstwa, jest zaś szeroka oferta – m.in. płyty EPDM i nawierzchnie sensoryczne – a także atrakcyjne ceny.

Płyta SBR – kauczuk syntetyczny o wysokich parametrach technicznych

Kauczuk syntetyczny, wykorzystywany jest przy wspomnianych płytach SBR, które idealnie nadają się do produkcji bezpiecznej nawierzchni placów zabaw – spełnianie normy PN-EN 1177:2009, atestów PZH i badań HIC (zalecana grubość nawierzchni dla określonego parametru HIC – kryterium urazu głowy – to: od 35 mm dla 1,1 metra, do 110 mm dla 3,1 m). Tego typu produkty swoją pełną trwałość mogą zapewnić nawet na okres 8-10 lat, przy niskim współczynniku blaknięcia. Kauczuk, nadaje zaś płytom SBR odpowiedniej sprężystości, która nie obciąża znacznie kolan, czy całego układu mięśniowo-kostnego. Przy upadku zaś minimalizowany jest poziom zadrapań i stłuczeń. Płyty SBR uważane są bowiem za wyroby amortyzujące i antypoślizgowe. Warto przy tym wiedzieć, że są również bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka, jeśli chodzi o ich skład chemiczny. Ich zastosowaniem mogą być zaś podłoża placów zabaw, jak i też tarasów, zewnętrznych siłowni, ścieżek dla biegaczy, czy innych przestrzeni publicznych o dużej powierzchni. Kauczuk jest dzisiaj zatem bardzo ważnym materiałem w budownictwie, który znalazł nawet zastosowanie przy zabezpieczaniu obrzeży basenów, czy boksów dla koni! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas