Materiał Partnera Jakim materiałem wykończyć schody betonowe?

Jakim materiałem wykończyć schody betonowe?

Większość domów jednorodzinnych posiada systemy schodowe oparte o konstrukcje betonowe. Jest to często rozwiązanie tańsze w realizacji, niż konstrukcje stalowe. Dobór takiego rozwiązania, wiąże się jednak z koniecznością wykończenia ich odpowiednim materiałem. Tu najpopularniejszą propozycją jest wysokiej klasy drewno. Podpowiadamy zatem, jak aranżować schody betonowe i gdzie kupować odpowiednie materiały gotowe do montażu.

Schody betonowe kładzione – jakie elementy muszą posiadać?

Przy schodach betonowych kładzionych, należy zadbać nie tylko o wyłożenie stopni odpowiednio dopasowanym drewnem. Ważne są również podstopnie, solidne balustrady, listwy maskujące i zabezpieczające ściany, a także listwy dla oświetlenia LED. Istotne przy tym jest to, aby wszystkie wymienione elementy były idealnie dopasowane do warunków technicznych określonej konstrukcji, a także do jej użytkowników. W przypadku osób starszych i rodzin z dziećmi warto zastosować materiały wykończeniowe drewniane o dodatkowych własnościach antypoślizgowych. Jest to jeden z najważniejszych parametrów kładzionych schodów z drewna!

Jakie drewno wybiera się na schody kładzione?

Drewno na schody kładzione powinno występować w wysokiej klasie wytrzymałościowej. Musi być to zatem surowiec, którzy przeszedł odpowiednią obróbkę termiczną – suszenie – a także fitosanitarną – fumigację. Znacznie podwyższa to jakość wyrobu, który musi być również szlifowany, lakierowany i uszlachetniany różnymi preparatami. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, można stosować zarówno surowiec drzewny iglasty, jak i liściasty. Popularne są dąb, sosna, olcha, wiśnia, jesion, buk, czy nawet brzoza. Pamiętać jednak należy o tym, że każde drzewo wyróżnia się innym wzorem słojów, innym kolorem, a także inną elastycznością oraz trwałością. Pomimo piękności schodów kładzionych z np. brzozy, nie dorównują one trwałością m.in. dębowi!

Zalety schodów kładzionych z drewna

Schody kładzione z drewna są bardzo wytrzymałe oraz piękne. Moda na nie stale obowiązuje – świetnie harmonizują się z wnętrzami aranżowanymi w stylu skandynawskim, klasycznym, wiejskim, awangardowym, nowoczesnym, industrialnym, czy też rustykalnym. Łatwo można połączyć je także z konstrukcjami szklanymi oraz metalowymi, czy nawet tymi z tworzyw sztucznych. Warto również wiedzieć, że drewno świetnie izoluje ciepło i je zatrzymuje, a także tłumi dźwięki. Dzisiaj znacznie bardziej rekomendowane są zatem schody drewniane, niż te kamienne, czy metalowe.

Produkcja schodów na beton

Schody na beton są najczęściej tworzone przez dedykowane pracownie – np. firma Schody RENOMA – które dokonują wizji lokalnej, czy analizy projektów architektonicznych. To na ich podstawie i na podstawie wielu innych czynników tworzą one spersonalizowane konstrukcje, które wyróżniają się łatwością montażową, a także pięknem wizualnym. Najlepsze firmy gwarantują bowiem wyroby znacznie trwalsze, niż te oferowane przez sieciowe sklepy zapewniające uniwersalne schody z drewna… 

Opracowanie:

Podziel się