Artykuł sponsorowany Jakie są zalety pompowego ogrzewania centralnego?

Jakie są zalety pompowego ogrzewania centralnego?

Nowoczesne budownictwo potrzebuje zaawansowanych technologicznie i ekonomicznych rozwiązań, także w zakresie instalacji grzewczej. Tutaj z pomocą przychodzi system z wykorzystaniem pompy obiegowej. Taka opcja jest również korzystna w przypadku usprawnienia oraz modernizacji starszych instalacji grawitacyjnych i konieczna przy inwestycji w kocioł niskotemperaturowy.

Elastyczność instalacji

Zastosowanie pompy obiegowej w systemie ogrzewania budynku daje znacznie szersze możliwości w kwestii zaprojektowania samej instalacji. Jej działanie bowiem sprawia, że krążąca w obiegu woda może pokonywać większe opory. W związku z tym można bez obaw zastosować rury o mniejszej średnicy i poprowadzić je w najwygodniejszy dla konstrukcji obiektu sposób, nawet w posadzce. Ma to duże znaczenie pod względem wykończeniowym oraz aranżacyjnym poszczególnych pomieszczeń. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność usytuowania kotła grzewczego poniżej grzejników, a dodatkowo, gdy zostanie umiejscowiony na przykład na piętrze lub parterze, pozwoli również utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę w piwnicy.

Równomierne nagrzewanie

Dużą zaletą takiego systemu grzewczego jest możliwość swobodnej regulacji temperatury, zarówno na poziomie centralnym, jak i miejscowym. Ponadto grzejniki nagrzewają się znacznie szybciej, a przede wszystkim równomiernie do pożądanej przez użytkownika temperatury. Dzięki temu pompa obiegowa jest dobrym sposobem na usprawnienie działania starszych instalacji grawitacyjnych i to bez konieczności ich całkowitej wymiany. Tak prosty krok pomoże w uzyskaniu znacznie wyższej sprawności armatury. Niekiedy jednak wykonanie pompowego ogrzewania centralnego jest niezbędne. Mowa o sytuacji, gdy w budynku główne źródło ciepła stanowi kocioł niskotemperaturowy, gdyż powstające różnice grawitacyjne są zbyt małe do pokonania oporów przepływu.

Ekonomiczne ciepło

We współczesnych domach stawianych w technologii energooszczędnej zalety instalacji grawitacyjnej stają się wadami. Ponadto w tego rodzaju budownictwie zapotrzebowanie na jego ogrzanie jest znacznie mniejsze ze względu na dużą szczelność konstrukcji. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem staje się pompa obiegowa. Warto również zauważyć, że najnowocześniejsze modele wielobiegowe lub z płynną regulacją ciepła nie przyczyniają się do zużycia dużych ilości energii elektrycznej. Warunkiem jest jednak jej odpowiedni dobór, ale to możemy pozostawić wykonawcom instalacji, na przykład firmie usług hydraulicznych Roberta Rosłońca. Ekonomiczność ogrzewania pompowego przejawia się również pod względem możliwości zastosowania rur o mniejszej średnicy, co zmniejsza koszty inwestycji w materiały. Dodatkowo ich niewielkie wymiary przekładają się na powstawanie znacznie mniejszych strat ciepła, a to oczywiście jest pożądane przy budynkach energooszczędnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas